• 18 lipca 2024 10:08

Będą mieszkania dla seniorów. Nowy plan minister Marzeny Okły-Drewnowicz

lip 9, 2024 #Senior, #seniorzy

Powstaną mieszkania dla seniorów

Jak ogłosiła minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz, powstaje projekt na mieszkania dla seniorów. Plan zagospodarowania obejmuje tereny pogórnicze. To kolejna inicjatywa, która ma na celu poprawę jakości życia osób starszych.

O tych zamierzeniach minister ds. polityki senioralnej opowiedziała w trakcie konferencji prasowej w Katowicach. Przy ogłoszeniu nowatorskiego projektu obecni byli również minister przemysłu Marzena Czarnecka oraz przedstawiciele sektora budowlanego.

Katowice dysponują znaczną powierzchnią terenów pogórniczych. Ministra Czarnecka wyraziła chęć zagospodarowania tych terenów pod budowę mieszkań, w tym mieszkań z asystą dla seniorów

Mieszkania dla seniorów. W jakim celu?

Mieszkania powstaną po to, aby umożliwić seniorom samodzielne funkcjonowanie. Właśnie dlatego w mieszkaniach zostaną uwzględnione wszelkie udogodnienia. Podobnie będzie w przypadku lokalizacji – nieopodal mają się znajdować kluby seniora oraz osoby kontaktowe, które w razie problemów szybko przyjdą z pomocą. Za priorytet obrano znalezienie odpowiedniego finansowania celu oraz opracowanie modelowego rozwiązania budowy, a także sposobu zarządzania takimi nieruchomościami. Jak wspomniała minister Okła-Drewnowicz, mowa o przygotowaniu tzw. montażu finansowego, który zaangażuje wielu przedsiębiorców w tę inicjatywę.

Minister ujawniła szczegóły

Minister Okła-Drewnowicz uważa, że szczególnie samorządy powinny być zainteresowane tymi planami, ponieważ są one tańszym rozwiązaniem niż umieszczanie seniorów w całodobowych placówkach. Nie wyklucza także udziału partnerów prywatnych. Podkreśliła, że społeczeństwo polskie starzeje się w szybkim tempie, co stawia wiele wyzwań przed polityką senioralną i całym społeczeństwem. Obecnie prawie 25% obywateli to osoby po 60 roku życia, a za 20–30 lat będzie ich aż 40%.

W imię sprawiedliwości społecznej dla ludzi, którzy ciężko pracowali na tej ziemi w Katowicach, warto w nich inwestować i pokazywać, że są ważni. Dlatego robimy to, aby u schyłku życia mieli jak najlepsze warunki funkcjonowania.

Co dalej?

Propozycja budowania mieszkań dla seniorów wywoła spore poruszenie. Pozostaje czekać na dalsze kroki oraz konkretne propozycje co do sposobu nabycia takich mieszkań czy warunków umowy.