• 22 lipca 2024 15:59

Prąd elektryczny to jeden z najbardziej przyjaznych i najbezpieczniejszych nośników energii. Aby skorzystać z zalet energii elektrycznej oraz zasilanych nią urządzeń w bezpieczny sposób, domowa instalacja elektryczna musi być wykonana w zgodzie z obowiązującymi przepisami. Prawidłowy projekt, dobór urządzeń i elementów domowej instalacji gwarantuje sprawne działanie wszystkich sprzętów zasilanych prądem oraz bezpieczeństwo. Czeka Cię wymiana instalacji elektrycznych? Sprawdź, co warto wiedzieć!

 1. Instalacje elektryczne – podstawowe informacje
 2. Profesjonalne usługi elektryczne
 3. Wymiana instalacji elektrycznej – o czym warto pamiętać? Od czego zacząć?
 4. Jakich materiałów użyć, gdy decydujesz się na wymianę instalacji elektrycznej?
 5. Czy wymiana instalacji wymaga pozwolenia?
 6. Jaki jest koszt wymiany instalacji elektrycznej?

Wymianą instalacji elektrycznej w mieszkaniu lub domu powinni zająć się doświadczeni fachowcy.

Instalacje elektryczne – podstawowe informacje

Instalacje elektryczne to jedne z najistotniejszych elementów wyposażenia domów, biur i innych obiektów. Odpowiedni dobór oraz rozłożenie układu przewodów i zamontowanych zabezpieczeń jest zależny od wielu czynników, np. zastosowania właściwych przekrojów żył układanych przewodów albo kabli, odpowiednie wykonanie połączeń w zależności od układu sieci, jaki mamy wykonać (TN-S, TN-C, TT, IT), dobranie zabezpieczeń do danej sieci. Te i inne czynniki wpływają na późniejszy komfort oraz bezpieczeństwo użytkowania instalacji.

Przed kupieniem nowego urządzenia zasilanego prądem elektrycznym należy zawsze sprawdzić, czy nasza domowa instalacja elektryczna jest przystosowana do jego podłączenia i czy podczas użytkowania nie nastąpi:

 • przeciążenie instalacji,
 • zagrożenie bezpieczeństwa użytkowników,
 • uszkodzenie zainstalowanego urządzenia.

Warto też zdecydować się na profesjonalny przegląd instalacji elektrycznej, by dowiedzieć się o faktycznym stanie całej instalacji i w porę zapobiec powiększeniu się potencjalnych problemów.

Profesjonalne usługi elektryczne

Gdy decydujesz się na pomoc, niech to będzie profesjonalny elektryk z doświadczeniem. Usługi elektryczne są kierowane zarówno do osób prywatnych, jak i małych i dużych przedsiębiorstw. Jakie są dostępne usługi elektryczne? Należą do nich:

W skład usług wchodzi także wykonywanie pomiarów instalacji elektrycznej (sprawdzenie poprawności jej funkcjonowania). Przeglądy i pomiary warto wykonywać raz na 5 lat, aby zapobiegać uszkodzeniom kosztownych elektrycznych sprzętów. Potrzebujesz pomocy doświadczonych elektryków? Odwiedź https://twoj-elektrykwroclaw.pl! Decydując się na współpracę, zyskujesz kompleksowe usługi elektryczne.

Wymiana instalacji elektrycznej – o czym warto pamiętać? Od czego zacząć?

Interesuje Cię wymiana instalacji elektrycznej? Na początku powinno się skupić się na określeniu zapotrzebowania na moc dla danego obiektu. Na tej podstawie możliwe jest określenie zabezpieczenia główne obiektu, przekroju i materiału, z jakiego trzeba wykonać zasilanie budynku. Następna rzecz to ustalenie usytuowania odbiorników energii elektrycznej, ich ilości i rodzaju. Informacje te pozwalają na właściwe rozprowadzanie obwodów zasilających dane urządzenia oraz dobranie przewodów zasilających je. Trzeba też ustalić miejsce instalacji tablicy rozdzielczej, w której znajdą się wszelkie zabezpieczenia instalacji elektrycznej. Usytuowanie miejsca tablicy powinno być zaplanowane w przemyślany sposób tak, aby był do niej w późniejszym użytkowaniu łatwy dostęp. Należy uważać, by nie instalować jej w miejscu niedozwolonym przepisami prawa. Kolejną rzeczą, która już raczej będzie miała znaczenie estetyczne, jest ustalenie wysokości i odległości wyłączników oświetlenia i gniazd ogólnego użytku.

Jakich materiałów użyć, gdy decydujesz się na wymianę instalacji elektrycznej?

Materiały do wykonywania instalacji elektrycznych są objęte rygorystycznymi normami i muszą spełniać szereg wymagań. Przy instalacjach elektrycznych wykonywanych podtynkowo, czy to nowo realizowanych, czy modernizowanych przewody powinny mieć podwójną izolację spełniającą europejskie normy. Dobrze jest, by były płaskie, bo pozwala to uzyskać mniejsze koszty, np. w trakcie późniejszego tynkowania domu. Można też prowadzić instalacje we wcześniej przygotowanych bruzdach. Istotne jest nawet używanie właściwych uchwytów mocujących przewody elektryczne. Wykonanie instalacji elektrycznej najlepiej przeprowadzić możliwie niskim kosztem przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa i norm obowiązujących przy wykonywaniu tego rodzaju prac.

Czy wymiana instalacji wymaga pozwolenia?

Zgodnie z prawem remont lub przebudowa urządzeń budowlanych nie potrzebuje ani pozwolenia, ani zgłoszenia w urzędzie. Co jednak w przypadku, kiedy planuje się wymianę instalacji elektrycznej w mieszkaniu? Pozwolenie na takie działania wydaje zazwyczaj spółdzielnia zarządzająca budynkiem, zwłaszcza jeśli potrzebne są duże zmiany. W przypadku mieszkań z tak zwanej wielkiej płyty często mamy do czynienia ze starą instalacją, co może powodować problemy. Generalna wymiana instalacji elektrycznej powinna być omówiona z osobami ze spółdzielni, które są odpowiedzialne za prace remontowe. Dodatkowe formalności czekają nas wtedy, gdy chcemy rozbudować sieć o nową część obiektu. Takie zmiany wymagają odbioru oraz wystawienia specjalnego protokołu pomontażowego. Co więcej, jeśli mamy potrzebę wymiany licznika, musimy zgłosić to do zakładu energetycznego. Każdy może jednak wymienić instalację elektryczną za licznikiem, jeśli nie wymaga to naruszenia plomb.

Jaki jest koszt wymiany instalacji elektrycznej?

Remont instalacji elektrycznej w bloku to zazwyczaj koszt od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Średnia cena oscyluje wokół 100 zł/m2 w przypadku wykonywania nowej instalacji i około 60 zł za punkt elektryczny. Mimo tego, że niełatwo jest uogólnić potrzebny budżet, możemy dokonać uśrednionego przeliczenia, zależnego od powierzchni mieszkania:

 • 60 m2 – koszt mieści się w granicach 6.000 zł,
 • 50 m2 – wydatek około 5.000 zł,
 • 40 m2 – cena robocizny wyniesie ok. 4.000 zł.

Trzeba też doliczyć stawkę za nowe gniazda i włączniki punktów oświetleniowych. Standardowa wymiana starej instalacji elektrycznej w mieszkaniu nie jest czasochłonnym procesem.