• 22 lipca 2024 15:26

Jak wynika z danych Policji, w pierwszym półroczu 2023 roku przestępstw kradzieży w sklepach było w ujęciu rocznym o 40 procent więcej niż w pierwszym półroczu 2022 roku – to niemal 24 tysiące – pisze wtorkowa “Rzeczpospolita”.

Wykroczeń związanych z kradzieżą było więcej o niecałe 22 procent.

“W pierwszym półroczu policja zarejestrowała aż 40 proc. więcej spraw niż rok temu” – informuje “Rzeczpospolita” powołując się na dane Komendy Głównej Policji, o których dziennik pisze jako pierwszy.

Z danych KGP wynika, że w I półroczu 2023 r. przestępstw kradzieży w sklepach było w ujęciu rocznym o 40 proc. więcej niż w I półroczu 2022 r. – już niemal 24 tys. “Z kolei wykroczeń związanych z kradzieżą (czyli kradzieży do 500 zł) było więcej o niecałe 22 proc.” – czytamy.

Jedną z głównych przyczyn jest inflacja, a co za tym idzie, szybkie zubożenie Polaków. Głównie giną dwie kategorie towarów. Pierwsza to żywność i wszystko to, co można szybko sprzedać.

Następna kategoria to towary luksusowe, w tym drogie alkohole, perfumy, elektronika itp. “One jednak raczej znikają za sprawą zorganizowanych grup przestępczych” – pisze “Rz”.