• 22 lipca 2024 15:15

„Świadomy Pacjent” – kampania edukacyjna pod patronatem Głosu Seniora

maj 28, 2024

Wystartowała kolejna edycja kampanii “Świadomy Pacjent”.

Wysoce edukacyjny przekaz został zapewniony dzięki wsparciu pacjentów oraz wybitnych autorytetów z poszczególnych obszarów terapeutycznych, którzy podjęli temat od strony profilaktyki, diagnostyki, leczenia. Artykuły dostępne są na portalu www.pacjentilekarz.pl

Patronat nad kampanią objęło Polskie Towarzystwo Onkologiczne.

KAMPANIA WSPIERA NASTĘPUJĄCE OBSZARY TERAPEUTYCZNE:

CZERNIAK

Istnieje kilka złotych zasad, dzięki którym można zmniejszyć ryzyko zachorowania na czerniaka. Jednak nawet w przypadku rozwoju nowotworu pacjenci mogą liczyć na wsparcie oraz dostęp do skutecznego i bezpiecznego leczenia.

Wsparcia merytorycznego w tym temacie udzielili:

  • Dr hab. n. med. Bożena Cybulska-Stopa
  • Prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski

PIELĘGNACJA SKÓRY W TRAKCIE I PO LECZENIU ONKOLOGICZNYM

Leczenie onkologiczne może wiązać się z różnymi działaniami niepożądanymi, także tymi dermatologicznymi. Z jakimi zmianami skórnymi najczęściej zmagają się chorzy na nowotwory i jak postepować w przypadku ich wystąpienia?

Wsparcia merytorycznego w tym temacie udzielili:

  • Płk. prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Witold Orłowski

STATYNY

Statyny obniżają stężenie cholesterolu LDL, co udowodniono w badaniach naukowych. Niestety, nie wszyscy pacjenci przestrzegają zaleceń dotyczących przyjmowania leków, zwłaszcza w prewencji pierwotnej.

Wsparcia merytorycznego w tym temacie udzielił:

  • Prof. dr hab. n. med. Piotr Dobrowolski
  • Prof. dr hab. n. med. Aleksander Prejbisz

AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA A ZDROWE SERCE

Wśród osób starszych najczęściej diagnozuje się choroby układu sercowo-naczyniowego. Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania, kluczowa jest regularna aktywność fizyczna. To właśnie zdrowy styl życia uchroni nas przed wieloma przykrymi konsekwencjami zdrowotnymi, które często występują w podeszłym wieku.

Wsparcia merytorycznego w tym temacie udzielił:

  • Prof. dr hab. n. med. Piotr Jankowski

TARCZYCA

Tarczyca jest bardzo ważnym narządem. Produkowane przez nią hormony wpływają na czynność wszystkich komórek organizmu. Dlatego tak ważna jest regularna kontrola funkcjono- wania tarczycy, nawet jeśli wydaje nam się, że nie ma żadnych niepokojących objawów.

Wsparcia merytorycznego w tym temacie udzieliły:

  • Dr hab. n. med. Iwona Kozak-Michałowska

ONKOPŁODNOŚĆ

Jeśli kobieta lub mężczyzna z chorobą nowotworową w przyszłości chcą zostać rodzicami, przed rozpoczęciem leczenia onkologicznego powinni rozważyć oncofertility, czyli zabezpieczenie płodności. Od 1 czerwca 2024 taka procedura będzie refundowana.

Wsparcia merytorycznego w tym temacie udzieliła:

  • Dr n. med. Robert Gizler

CZERWIENICA PRAWDZIWA

Od niedawna polscy pacjenci chorzy na czerwienicę prawdziwą (PV) mają dostęp do leku, który wyróżnia się spośród pozostałych opcji terapeutycznych. Jest on nie tylko lepiej tolerowany, lecz także bardziej skuteczny.

Wsparcia merytorycznego w tym temacie udzieliły:

  • Prof. dr hab. n. med. Joanna Góra-Tybor

WSPARCIE W CHOROBIE ONKOLOGICZNEJ

Co bywa najtrudniejsze w chorobie onkologiczje? Zapanowanie nad emocjami: strachem, złością czy zagubieniem – wynika z doświadczeń ekspertów ze stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny. Aby móc przejść przez okres leczenia, kluczowe – według wielu pacjentów – jest wsparcie.

Wsparcia merytorycznego w tym temacie udzieliły:

  • Agnieszka Pióro (Polskie Amazonki Ruch Społeczny)

Redakcja poleca lekturę wszystkich artykułów, które są częścią kampanii „Świadomy Pacjent”, dostępnych na portalu www.pacjentilekarz.pl