• 22 lipca 2024 15:22

Nietrzymanie moczu (inaczej NTM) to powszechny problem, który dotyka miliony ludzi na całym świecie, zarówno kobiety, jak i mężczyzn, niezależnie od wieku. W Polsce szacuje się, że z tym schorzeniem zmaga się około 10-15 % dorosłej populacji. Mimowolne popuszczanie moczu, uczucie ciągłego parcia na pęcherz czy jego przepełnienia to tylko niektóre z objawów, które znacznie obniżają jakość życia i powodują duży dyskomfort. Jednym z najskuteczniejszych rozwiązań są pieluchomajtki dla dorosłych. Gdzie je nabyć? Jak dobrać? O tym poniżej.

Przyczyny 

Przyczyny nietrzymania moczu są różnorodne i zależą od typu stopnia zdolności organizmu do dobrowolnego zatrzymywania moczu. Najczęstszą formą jest wysiłkowe nietrzymanie moczu, wynikające z osłabienia mięśni dna miednicy, co prowadzi do mimowolnego wycieku moczu podczas kaszlu, kichania czy podnoszenia ciężkich przedmiotów. W ekstremalnych sytuacjach może dochodzić do wycieku moczu przy codziennych czynnościach, takich jak zmiana pozycji, wstawanie czy spacerowanie. Innym typem jest naglące nietrzymanie moczu, związane z nadmierną aktywnością mięśni pęcherza, często spowodowane stanami zapalnymi, chorobami neurologicznymi lub przerostem prostaty u mężczyzn.  

Nietrzymanie moczu może także wynikać z fizycznych przeszkód w drogach moczowych, powodując przepełnienie pęcherza. Problem nietrzymania moczu może występować codziennie lub co noc, albo jedynie w określonych, rzadkich czynnościach. Leczenie tzw. NTM wymaga dokładnej diagnozy i może obejmować ćwiczenia wzmacniające mięśnie Kegla, zmiany stylu życia oraz stosowanie farmakoterapii. Pomocne okazują się specjalistyczne chłonne produkty higieniczne, takie jak pieluchomajtki dla dorosłych, które zapewniają skuteczną i dyskretną ochronę przed przeciekaniem, przyczyniając się do poprawy komfortu życia osób zmagających się z tym problemem.  

Leczenie 

Leczenie może obejmować postępowanie zachowawcze, farmakologiczne oraz techniki. Istotną rolę odgrywają również regularne ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy, które pomagają zmniejszyć objawy, a niekiedy je wyeliminować. Obok regularnych ćwiczeń, stosowaniu lekkiej diety pomagającej utrzymać zdrową masę ciała, należy również pamiętać, aby – wbrew mylącemu przekonaniu, pić duże ilości wody. Ograniczanie spożywania płynów sprzyjać rozwojowi zakażeń układu moczowo-płciowego. Oprócz leczenia, nieocenioną pomoc stanowią wyżej już wspomniane pieluchomajtki dla dorosłych. 
 
Ze specjalnych środków higienicznych najczęściej korzystają seniorzy, ale czasami również młodsze osoby, które z różnych przyczyn są trwale lub czasowo unieruchomione i nie mogą samodzielnie załatwiać swoich potrzeb fizjologicznych. Może to mieć miejsce na przykład po operacji, urazie czy w przypadku przewlekłej choroby, takiej jak stwardnienie rozsiane. Jednak nie jest to jedyne zastosowanie. Pampersy dla dorosłych wyglądają podobnie do tych dla dzieci, ale różnią się one pod względem stopnia chłonności i rozmiaru. Na opakowaniach pieluchomajtek znajdują się oznaczenia, które informują, do jakiego stopnia nietrzymania moczu są one dostosowane, często przedstawione symbolicznie, na przykład w postaci kropelek. Produkty mają rozmiary analogiczne do tradycyjnej bielizny (np. S, M, L), ale przy ich zakupie nie należy kierować się jedynie tą rozmiarówką. Zaleca się wykonanie pomiarów. Na opakowaniach podane są nie tylko rozmiary, ale także zakresy wartości (np. M 75-110 cm, L 100-150 cm). Rozmiary mogą się różnić w zależności od producenta, dlatego warto sprawdzać informacje na opakowaniu. Aby dobrać odpowiedni rozmiar, zmierz obwód talii i bioder osoby, a następnie porównaj wynik z tabelą rozmiarów. Pieluchomajtki na noc zmienia się rzadziej niż w ciągu dnia, więc powinny mieć większą chłonność, aby dobrze absorbowały mocz i nie przeciekały. 

Podsumowanie


Nietrzymanie moczu to problem zarówno medyczny, jak i psychologiczny, który może całkowicie zdezorganizować życie dotkniętych nim osób. Wstyd, bezradność, obniżone poczucie własnej wartości i wykluczenie społeczne są powszechnymi odczuciami u osób z problemem utrzymania moczu. Często prowadzi to do ograniczenia wychodzenia z domu, rezygnacji z pracy i kontaktów towarzyskich, co może skutkować izolacją społeczną i depresją. Problem często powoduje także zaburzenia seksualne i rezygnację z życia płciowego. Nietrzymanie moczu wpływa również na jakość życia rodzin, zwłaszcza w opiece nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi. Społeczny wymiar tego problemu ma także aspekt ekonomiczny. Choć w Polsce nie przeprowadzono badań kosztów opieki i leczenia pacjentów z dolegliwością, wiadomo, że są one wysokie i obciążają całe społeczeństwo.