• 22 lipca 2024 16:00

Wypadanie włosów to zjawisko naturalne, które może mieć swoje źródło w różnych czynnikach. Każdy włos przechodzi przez cykl wzrostu, trwający kilka lat, po którym następuje faza spoczynku, po której wreszcie włos wypada. Jest to normalny proces, ponieważ w miejscu, gdzie znika włos, już szykuje się kolejny do wzrostu. Codziennie gubimy średnio około 100 włosów, co jest naturalnym procesem regeneracji. Jednakże, gdy ilość wypadających włosów zaczyna przekraczać tę normę, albo gdy stan ten utrzymuje się przez dłuższy czas, warto zbadać przyczyny tego zjawiska. Istnieje szereg powodów, przez które nadmiernie wypadają nam włosy.

Łysienie androgenowe

Łysienie androgenowe jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadania włosów, zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Jest to problem, który często nasila się w miarę starzenia się organizmu, choć w ostatnich latach coraz częściej obserwuje się jego występowanie również u bardzo młodych mężczyzn. W przypadku kobiet łysienie androgenowe zwykle staje się bardziej widoczne po menopauzie, co jest związane ze zmianami hormonalnymi. 

Łysienie androgenowe, zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, ma podłoże genetyczne i jest związane z działaniem dihydrotestosteronu (DHT), steroidowego hormonu płciowego należącego do grupy androgenów. Genetycznie uwarunkowana podwyższona wrażliwość receptorów androgenowych w mieszkach włosowych skutkuje skróceniem fazy anagenowej, czyli fazy wzrostu włosów, a także opóźnieniem pojawienia się nowych włosów. 

Łysienie androgenowe można leczyć za pomocą terapii farmakologicznych oraz specjalistycznych zabiegów, tj. mezoterapia, komórki macierzyste czy terapie laserowe. Ostatnimi czasy dużo mówi się o przeszczepach włosów jako metodzie walki z łysieniem androgenowym. Procedura ta opiera się na precyzyjnym pobieraniu pojedynczych włosów z innych obszarów, zazwyczaj z tylnej części głowy, i ich przeszczepianiu w obszary dotkniętych łysieniem. Dlaczego to się udaje? Włosy pobierane do przeszczepu pochodzą z obszarów, które są odporniejsze na działanie dihydrotestosteronu (DHT), głównego czynnika prowadzącego do łysienia androgenowego. Jednak nie znaczy to, że po przeszczepie w 100% nam nie wypadną włosy – w przypadku dalszego narażenia na działanie DHT, włosy w innych obszarach nadal mogą ulegać stopniowemu wypadaniu. Ważne jest opracowanie spersonalizowanego planu leczenia, który może obejmować zastosowanie farmakologicznych terapii. 

Czytaj więcej: Przeszczep włosów w Polsce

Łysienie telogenowe 

Łysienie telogenowe charakteryzuje się nagłym i wzmożonym wypadaniem włosów. Jest to wynik zakłócenia naturalnego cyklu wzrostu włosów. Faza telogenu to etap spoczynkowy w cyklu życia włosa. W przypadku łysienia telogenowego, fazy wzrostu włosów – anagen i katagen – są skrócone, co prowadzi do szybszego przechodzenia większej ilości włosów w fazę telogenu. Skutkiem tego jest krótszy czas życia włosów, ich szybsze wypadanie i widoczne przerzedzenie.

Czynniki ryzyka łysienia telogenowego są różnorodne i obejmują: wysoką gorączkę, urazy fizyczne, wypadki, restrykcyjne diety, poród, menopauzę, różnego rodzaju infekcje i choroby przewlekłe, operacje chirurgiczne, zaburzenia pracy tarczycy zarówno w postaci nadczynności jak i niedoczynności, stosowanie niektórych leków oraz ekspozycja na substancje toksyczne, a także intensywny stres.

W większości przypadków wystarczy wyeliminować przyczynę łysienia, bez podejmowania żadnego leczenia. 

Łysienie anagenowe 

Łysienie anagenowe to nagła forma łysienia, spowodowana czynnikami zewnętrznymi (najczęściej jest to chemioterapia). Powodują one uszkodzenie cebulki lub macierzy włosów znajdujących się w fazie wzrostu, co przekłada się na całkowitą utratę włosów. Łysienie anagenowe jest procesem odwracalnym.

Łysienie plackowate

Łysienie plackowate jest przewlekłym, zapalnym schorzeniem skórnym, które prowadzi do uszkodzenia mieszków włosowych i w efekcie do wypadania włosów. Dokładne przyczyny łysienia plackowatego nie są znane – ze względu na jego związek z innymi chorobami autoimmunologicznymi przypuszcza się, że może to być również schorzenie autoimmunologiczne. Układ odpornościowy w takim przypadku wytwarza przeciwciała, które atakują własne mieszki włosowe, co zakłóca proces wzrostu włosów i prowadzi do ich wypadania. 

Nie istnieje jeden schemat skutecznego leczenia. Terapia zwykle koncentruje się na odżywianiu skóry głowy, stymulowaniu odbudowy macierzy włosów i wspieraniu wzrostu nowych mieszków włosowych.