• 18 lipca 2024 10:08

Jak zabezpieczyć się przed wyłudzeniem kredytu? Wbrew pozorom jest to łatwiejsze, niż mogłoby się wydawać. Wychodzę z założenia, że decydowanie lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Gdy natomiast ktoś już spróbuje wykorzystać Twoje dane w instytucji finansowej, musisz na to szybko i skutecznie zareagować. Z roku na rok coraz częściej słyszę o próbach wyłudzania kredytów. Co więcej, oszuści chętnie wykorzystują do tego nowe technologie. Niestety ułatwiają one wykradanie danych, a także zapewniają łatwy kontakt z potencjalnymi ofiarami. Gdy jednak spotka Cię coś takiego, nie pozostawaj na ten fakt bierny. Skorzystaj z wymienionych poniżej kroków, dzięki którym unikniesz jeszcze poważniejszych problemów.

Zastrzeż dowód osobisty

Konsekwencje wyłudzenia kredytu bywają bardzo poważne. Gdy ktoś zdobędzie Twój dokument tożsamości, może starać się o otrzymanie kredytu bankowego lub pożyczki pozabankowej. Na rynku nie brak ofert ograniczających formalności do minimum, z czego czasem korzystają oszuści.

Po otrzymaniu pieniędzy osoby te oczywiście znikną, a odpowiedzialność za zobowiązanie spadnie na Ciebie. Będziesz zobligowany do uregulowania opłat, choć nie dostałeś żadnych pieniędzy. Jeśli natomiast nie będziesz nic wiedzieć o finansowaniu, po czasie może okazać się, że masz do spłacenia potężny dług, grozi Ci egzekucja komornicza, a Twoja zdolność kredytowa jest fatalna.

Właśnie dlatego pierwszym ruchem, który musisz wykonać, gdy tylko zorientujesz się, że doszło do oszustwa, jest sprawdzenie wszystkich dokumentów. Sprawdź szczególnie te, w których widnieje Twój numer PESEL. Następnie przejdź do zastrzeżenia dowodu osobistego. Możesz zrobić to w:

  • Biurze Informacji Kredytowej: jeśli masz tam konto, to wszystko załatwisz online;
  • banku: większość instytucji pozwala zrobić to przez internet. Dzięki temu dokument trafia do Systemu Dokumentów Zastrzeżonych i nikt już nie może wykorzystać go do zaciągnięcia kredytu;
  • Urzędzie Gminy.

Pobierz raport BIK

Drugim krokiem, który polecam wykonać, jest pobranie raportu BIK. To, że właśnie zorientowałeś się o próbie wyłudzenia kredytu na Twoje dane, nie oznacza, że do takich sytuacji nie dochodziło już wcześniej. Biuro Informacji Kredytowej ma natomiast dane na temat wszystkich zaciąganych przez nas zobowiązań. W ten sposób upewnisz się, że było to pierwsze niebezpieczne zdarzenie i nie masz „na koncie” zaległych długów, o których nie miałeś pojęcia.

Zgłoś wyłudzenie kredytu policji

Kolejna, niezwykle ważna czynność, to zgłoszenie się na policję. Niestety wiele osób tego nie robi, bo z góry zakłada, że anonimowy, internetowy oszust, nigdy nie zostanie znaleziony. Uważam to za ogromny błąd, przez który nieuczciwe osoby czują się bezkarne. Zachęcam do zawiadamiania odpowiednich służb w każdej takiej sytuacji – nawet, jeśli miałoby się to ostatecznie rzeczywiście nie zakończyć odnalezieniem sprawcy i odzyskaniem pieniędzy.

Zarówno kradzież danych osobowych, jak i wyłudzenie kredytu, to przestępstwa. Nie można ich ignorować i normalizować, tylko dlatego, że dzieją się online. Polecam ponadto zgłaszać je niezależnie od tego, jakiej kwoty dotyczą.

Bardzo możliwe, że w ostatnim czasie na danym terenie doszło do większej liczby takich zdarzeń. Zgłoszenie kilku przypadków może pomóc funkcjonariuszom wpaść na trop sprawców. Dodatkową korzyścią wizyty na policji jest to, że otrzymasz oficjalne potwierdzenie złożenia zawiadomienia. Ten dokument natomiast może pomóc Ci dochodzić swoich praw w banku, u pożyczkodawcy czy przed sądem.

Udaj się do placówki banku

Ostatnim działaniem, które zalecam wykonać możliwie jak najszybciej po próbie wyłudzenia kredytu, jest osobista wizyta w banku. Jeśli Twoje dane zostały wykorzystane do zaciągnięcia pożyczki, skontaktuj się bezpośrednio z instytucją pozabankową. Opisz całą sytuację i poinformuj, że to nie Ty otrzymałeś pieniądze. Przedstaw też dokument z policji, świadczący o tym, że poważnie podchodzisz do tej sprawy. To uwiarygodni Twoją wersję.

Niestety dalsze działania w głównej mierze zależą od instytucji finansowej. Zdarza się, że takie sprawy nawet kończą się w sądzie. Wtedy warto przedstawić wyciąg z konta osobistego z danego okresu, by udowodnić, że przyznane przez bank środki do Ciebie nie trafiły. Jeśli umowa kredytowa na fałszywe dane, została podpisana Twoim nazwiskiem przez oszusta, warto rozważyć powołanie biegłego grafologa. Potwierdzi on, że to nie Ty złożyłeś podpis na dokumencie.

Więcej szczegółów dotyczących właściwego postępowania w przypadku wyłudzenia kredytu znajdziesz w moim filmiku: https://www.youtube.com/watch?v=EAr60kTjtCs&t=1s. Przedstawiłem w nim szereg praktycznych porad zmniejszających ryzyko wystąpienia takiej sytuacji w przyszłości.

Zachęcam również do sprawdzenia przydatnych materiałów chroniących przed takimi sytuacjami:

Jak zabezpieczyć się przed wyłudzeniem kredytu?

Informacja o każdej próbie wyłudzenia kredytu na Twoje dane wywołuje ogromne emocje. Doskonale wiem, jak stresująca jest to chwila. Człowiek czuje się wtedy bezradny i ma poczucie niesprawiedliwości. Na szczęście jednak są sposoby, by zabezpieczyć się przed takimi zdarzeniami.

Nieuczciwe osoby są kreatywne i regularnie wymyślają nowe techniki kradzieży danych osobowych czy włamań do bankowości internetowej. Przez to niestety nie istnieją rozwiązania idealne, gwarantujące całkowite bezpieczeństwo. Mimo to jednak są sposoby, które utrudnią przestępcom działanie, poprzez np.:

  • ustawienie w bankowości elektronicznej bezpiecznego logowania oraz trudnego, unikatowego hasła: praktycznie każda instytucja finansowa oferuje szereg zabezpieczeń, aktywnych podczas logowania do konta bankowego. Dodatkowo polecam stworzenie długiego hasła, składającego się z liter, cyfr i znaków specjalnych. Lepiej ustawić je wyłącznie w tym serwisie i nie powielać w żadnym innym miejscu;
  • unikanie publicznych sieci Wi-Fi: często nie są one odpowiednio chronione i stanowią łatwy cel dla nieuczciwych osób. Co więcej, czasem udostępniają je sami oszuści poszukujący swoich przyszłych ofiar;
  • zastrzeżenie numeru PESEL: obecnie można zrobić to w kilka sekund, za pomocą aplikacji mobilnej mObywatel;
  • alerty BIK: kosztują tylko 42 zł rocznie. Są wysyłane w formie wiadomości e-mail lub SMS za każdym razem, gdy bank szuka informacji na Twój temat w Biurze Informacji Kredytowej. Dowiesz się dzięki temu natychmiast, że ktoś wykorzystuje Twoje dane w celu uzyskania kredytu;
  • unikanie podejrzanych stron internetowych i komunikatów żądających danych logowania czy osobowych: oszuści często tworzą fałszywe witryny lub wysyłają wiadomości, w których podszywają się pod zaufane instytucje lub marki. Taka praktyka może mieć na celu wyłudzenie danych lub pieniędzy;
  • unikanie fotografowania dokumentu tożsamości, wysyłania jego zdjęć innym osobom i przechowywania ich na urządzeniach mobilnych czy koncie internetowym: każde z wymienionych zachowań może skończyć się kradzieżą tożsamości. Takie zdjęcie może łatwo trafić w ręce oszusta w przypadku włamania na Twoje konto e-mail lub w mediach społecznościowych itp.

Jeśli zainteresował Cię ten temat i chcesz wraz ze mną odkrywać świat finansów, zachęcam do odwiedzin portalu Czerwona Skarbonka, którego jestem założycielem (Stanisław Wolniewicz Duda). Moją misją jest zwiększanie świadomości finansowej Polaków, znajdziesz tam wiele przydatnych informacji, wskazówek oraz usług. Znajdziesz tam dodatkowo najlepsze oferty i rozwiązania na rynku, a także dowiesz się wielu ciekawych informacji z rynku finansowego.