• 22 lipca 2024 17:01

„Głos Seniora” w Radzie Dostępności

kwi 23, 2024 #Senior, #seniorzy

12 kwietnia 2024 roku prezes Stowarzyszenia MANKO Łukasz Salwarowski został ponownie powołany do Rady Dostępności jako ekspert na lata 2024–2028.

Radę Dostępności tworzy grupa ekspertów reprezentujących różne środowiska. Wśród nich są przedstawiciele administracji rządowej, przedsiębiorcy eksperci ds. dostępności oraz przedstawiciele środowisk reprezentujących osoby z niepełnosprawnościami. To osoby, które mogą wskazać optymalne kierunki zmian, a czasem nawet gotowe kierunki zmian, tak by możliwe było zminimalizowanie otaczających nas barier architektonicznych czy technologicznych.

W Radzie Dostępności zasiada 47 przedstawicieli, a wśród nich:

  • Monika Sikora – przewodnicząca Rady Dostępności z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej;
  • Katarzyna Kotula – minister ds. równości;
  • Łukasz Krasoń – Pełnomocnik Rządu ds. Osób z Niepełnosprawnościami.

Nasze postulaty

O naszych postulatach związanych z kwestią dostępności przeczytacie w naszym 71 wydaniu magazynu „Głos Seniora”. Apel został zamieszczony na 17 stronie. O co walczymy?

STOP DYSKRYMINACJI JĘZYKOWEJ: Zwracamy się do prawników, urzędników, banków, ubezpieczycieli, przedsiębiorców oraz instytucji publicznych z prośbą o przestrzeganie zasad prostego języka i komunikowanie się w przystępny sposób. Apelujemy o klarowne i zwięzłe komunikaty, sformułowane prostym językiem, zamiast urzędowo-prawniczej mowy;

STOP NIEWOLNICTWU CZWARTEGO PIĘTRA: Wkrótce nie będzie możliwe budowanie bloków bez wind. Wciąż jednak istnieje problem ich braku w starszych budynkach. Zwracamy się do zarządców nieruchomości, czyli samorządów, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, z prośbą o instalację wind zwłaszcza w ponad trzypiętrowych budynkach. Warto skorzystać ze środków Funduszu Dostępności.

STOP DYSKRYMINACJI „TOALETOWEJ”: Z wiekiem rośnie częstotliwość korzystania z toalety. Ograniczona dostępność i wysokie opłaty za skorzystanie z toalet publicznych są problematyczne dla osób starszych. Dlatego zwracamy się do samorządów z apelem o zwiększenie liczby bezpłatnych lub przynajmniej bardziej przystępnych cenowo toalet publicznych! To fundamentalna potrzeba fizjologiczna oraz podstawowe prawo, którego zaspokojenie nie może być problemem.

STOP DYSKRYMINACJI CYFROWEJ: Nadal obserwujemy narastającą dyskryminację cyfrową osób powyżej 60 roku życia. Seniorzy, którzy nie korzystają z Internetu ani aplikacji mobilnych, często muszą więcej płacić w wielu sklepach. Dodatkowo – brak dostępu do aplikacji mobilnych i Internetu uniemożliwia im wypożyczenie roweru czy hulajnogi w wielu miastach. Niektóre firmy, np. energetyczne, nakładają dodatkowe opłaty za faktury przesyłane tradycyjną pocztą. Apelujemy o zaprzestanie tego nieuczciwego procederu, który szczególnie dotyka osoby starsze, a także o pogłębioną edukację seniorów w tym zakresie.

STOP DYSKRYMINACJI EKONOMICZNEJ: Ponownie apelujemy do lekarzy, przychodni i szpitali o rozważne obniżenie opłat za prywatne wizyty lekarskie. Kwota 300 zł za konsultację, zwłaszcza dla emerytów o emeryturze rzędu 1700 zł, wydaje się absurdalnie wysoka. Poświęciliśmy środki na wykształcenie lekarzy na państwowych uczelniach, finansowanych z naszych podatków, a teraz stajemy przed sytuacją, w której oczekuje się od nas uregulowania nieosiągalnych kwot, zwłaszcza dla przeciętnego emeryta.

STOP DYSKRYMINACJI ZAWODOWEJ: Mimo możliwości kontynuowania swojej pracy seniorzy w wieku emerytalnym bardzo często są wysyłani na emeryturę, co powoduje ich przedwczesną dezaktywację fizyczną i psychiczną, samotność i utratę samodzielności. Skoro wiemy, że na rynku nie brakuje rąk do pracy, a brak aktywności zawodowej powoduje przedwczesną niesamodzielność, NIE WYSYŁAJMY seniorów na emeryturę. Dajmy im szansę kontynuować aktywność, a jeśli jest taka potrzeba, zadbajmy o możliwość przekwalifikowania się, zmiany stanowiska lub zakresu obowiązków.

Wasz głos

Czekamy na wasze postulaty dotyczące kwestii dostępności. Swoje propozycje przesyłajcie na nasze adresy mailowe: promocja@manko.pl oraz ogs@manko.pl.

Więcej o Radzie Dostępności przeczytacie w 72 wydaniu „Głosu Seniora”.