• 22 lipca 2024 15:31

Jak walczono z chorobami w przedwojennej Warszawie?

kwi 17, 2024 #Senior, #seniorzy

Zabójcze choroby, dawne lecznice, słynni lekarze, czyli zdrowie i higiena w przedwojennej stolicy – redakcja „Długo i szczęśliwie” zaprasza na spacer historyczny po Warszawie. Wstęp wolny. Patronem medialnym wydarzenia jest Głos Seniora.

Jak leczono w dawnej Warszawie?

„Zdrowotność mieszkańców dawnej Warszawy jest tematem pasjonującym. Miasto doświadczało przez kilka wieków wielu epidemii, które nie tylko wpływały na procesy demograficzne, ale także kształtowały historię tego miejsca. Dżuma, kiła, cholera, tyfus plamisty to tylko niektóre „zmory”, z jakimi zmagano się w przeszłości w „Syrenim Grodzie” – mówi dr Adam Tyszkiewicz, historyk sztuki, varsavianista, który podczas spaceru będzie pełnił rolę przewodnika.

Dr Adam Tyszkiewicz jest współautorem książki „Od dżumy do COVID-19: choroby, epidemie i pandemie w medycynie i humanistyce”.

Poznasz miejskie anegdoty i niezwykłe zaułki miasta

Podczas spaceru zostaną zaprezentowane najciekawsze miejskie anegdoty związane z wyżej wymienionymi chorobami. Jednocześnie jego uczestnicy dowiedzą się, jak radzono sobie w przeszłości z higieną, dostępem do czystej wody, gdzie i za pomocą jakich metod leczono się oraz jak nazywali się dawni, nieco zapomniani, stołeczni lekarze.

Gdzie i kiedy odbędzie się spacer historyczny z „Długo i szczęśliwie”?

Spacer historyczny odbędzie się w niedzielę, 21 kwietnia, w godz. 11-13. Zbiórka obok teatru Stara Prochownia, przy ul. Mostowej. Wstęp wolny!

Zapraszamy serdecznie wszystkich zainteresowanych na wędrówkę ulicami Warszawy w gronie pogodnych ludzi.