• 22 lipca 2024 16:52

Soczewki kontaktowe to wspaniałe ułatwienie dla osób z wadą wzroku. Liczne korzyści wynikające z tej nowoczesnej metody korekcji doceniają użytkownicy w każdym wieku i o różnych wymaganiach. Czy wiesz co wpływa na zwiększenie komfortu podczas noszenia szkieł kontaktowych? Oto kilka wskazówek.

Dobór soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe mają szerokie zastosowanie. Można je nosić przy każdej wadzie wzroku. Bez względu na tryb życia i rytm dnia codziennego, soczewki kontaktowe świetnie się sprawdzają. Zapewniają ostrość widzenia w każdej sytuacji, a co najważniejsze – są wygodne i nie wpływają na nasz wizerunek.

Podstawą komfortu dla użytkowników soczewek kontaktowych jest dobre dopasowanie produktu. Każdy, kto chce zacząć je nosić, powinien udać się najpierw do optometrysty lub okulisty. Poprawne dopasowanie soczewek kontaktowych ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia zdrowia oczu, dlatego musimy znać następujące parametry:

– krzywiznę i średnicę soczewek

– addycję (dla widzenia bliży)

– cylinder (w przypadku astygmatyzmu)

Soczewki źle dopasowane, kupione bez konsultacji ze specjalistą, mogą prowadzić do chronicznych podrażnień, zaburzeń widzenia i infekcji oczu.

Jakie soczewki kontaktowe wybrać?

Do naszej dyspozycji jest kilka rodzajów produktów. Istotny podział obejmuje przede wszystkim czas użytkowania. Stąd też mamy następujące kategorie:

– soczewki jednodniowe

– soczewki dwutygodniowe

– soczewki miesięczne

W przypadku soczewek jednodniowych sprawa jest prosta: wieczorem ściągasz je i wyrzucasz. Ma to swoje zalety – nie musisz troszczyć się o ich przechowywanie i pielęgnację. Minusem tego wariantu jest wyższa cena produktu, choć biorąc pod uwagę sporadyczność korzystania z soczewek jednodniowych, ma to swoje ekonomiczne uzasadnienie.

Jeśli jednak potrzebujesz korekcji na co dzień – lepszym wyborem będą soczewki dwutygodniowe lub miesięczne. Zarówno pierwsze, jak i drugie, możesz nosić w trybie dziennym lub całodobowym. Szkła kontaktowe noszone w trybie dziennym są dobrą opcją dla osób o uregulowanym rytmie pracy, nauki i innych zajęć. Ściągasz je wieczorem i umieszczasz na noc w specjalnym pojemniku. Zanurzone w płynie pielęgnacyjnym, soczewki czekają na Ciebie do założenia rano.

Komfort w soczewkach całodobowych

Soczewki całodobowe to produkt, który może pozostawać na oczach przez wiele godzin, również podczas snu. Ten typ szkieł kontaktowych jest wybierany przez osoby, których życie zawodowe lub rodzinne wiąże się z aktywnością o różnych porach doby.

Soczewki kontaktowe są produkowane z elastycznych i miękkich materiałów: hydrożelowych i silikonowo-hydrożelowych. Poszczególne produkty różnią się od siebie m.in. uwodnieniem. W przypadku soczewek całodobowych poziom nawilżenia materiału jest wyższy, ponieważ to właśnie jest kluczowe dla poczucia komfortu.

Jednym z najczęściej wybieranych produktów są soczewki Pure Vison. Wysokiej klasy produkty charakteryzują się wysoką tlenoprzepuszczalnością, a użytkownicy doceniają technologię ComfortMoist i zastosowanie optyki wysokiej rozdzielczości High Definition.

O tym musisz pamiętać!

Dla zachowania komfortu w soczewkach noszonych przez całą dobę, trzeba pamiętać, mimo wszystko, o regularnej pielęgnacji i dezynfekcji takich produktów. Naturalna fizjologia oka powoduje, że na powierzchni soczewki gromadzą się osady białkowo-lipidowe. Dlatego wskazane jest ściąganie co jakiś czas soczewek z oka. Jeśli tylko poczujesz dyskomfort lub podrażnienie, należy przemyć dokładnie soczewkę, by usunąć z niej osady i ją zdezynfekować. W ten sposób unikniesz nieprzyjemnych powikłań.

To, co pomoże Ci zwiększyć komfort bez względu na rodzaj soczewek kontaktowych, to krople nawilżające do oczu. Gdy przebywamy w pomieszczeniach ogrzewanych i klimatyzowanych, może doskwierać nam uczucie suchości oka. Wsparcie dla narządu wzroku jest wskazane także dla osób, dla kierowców i osób pracujący przed komputerem.