• 22 lipca 2024 15:41

Nowe pasje, nowe wyzwania: rekomendacje od Jooble jak znaleźć nową pracę po przejściu na emeryturę

Jeśli Twoje ręce proszą o pracę, a przydałby Ci się dodatkowy dochód, musisz znaleźć pracę na pół etatu. Nie jest to łatwe po przejściu na emeryturę, ale jest możliwe. Wspólnie z Jooble podpowiemy Ci, z jakich możliwości pracy w niepełnym wymiarze godzin mogą skorzystać emeryci.

Jakie opcje są dostępne dla kandydatów w wieku 60+?

Przeprowadzone badania potwierdzają, że osoby, które przeszły na emeryturę, mogą znaleźć pracę w niepełnym wymiarze godzin w takich segmentach jak: doradztwo, prawo, medycyna, nauka, edukacja. Pod warunkiem jednak, że obowiązki zawodowe nie wiążą się ze zwiększoną aktywnością fizyczną.

Opcje dodatkowego źródła dochodu dla seniora mogą obejmować:

1) Świadczenie usług prywatnie w specjalności (np. po przejściu na emeryturę architekt dyplomowany może sporządzać dokumentację projektową dla firm budowlanych).

2) Może to być także praca chałupnicza w domu (składanie kartonów albo długopisów, sklejanie prostych zabawek, wypełnianie ankiety).

3) Praca jednorazowa (mystery shopping, wyprowadzanie psów, kurier, pracownik techniczny).

Oferty pracy znajdziesz w serwisie Jooble.

Jak znaleźć nową pracę po przejściu na emeryturę

Poszukiwanie nowej pracy możesz rozpocząć od oceny swoich umiejętności i zainteresowań. Ważne jest, aby zrozumieć, co Cię inspiruje, co lubisz robić i w jakich obszarach czujesz się pewnie. Na przykład dobrze radzisz sobie z obsługą komputera, to praca przepisywanie tekstu jest dla Ciebie idealna. Pomoże Ci to zawęzić poszukiwania i skupić się na możliwościach, które są dla Ciebie naprawdę ważne.

Kiedy już określisz kierunek, w którym chcesz podążać, rozpocznij badanie rynku pracy w tym obszarze. Przyjrzyj się bliżej ofertom pracy, przestudiuj wymagania stawiane kandydatom, możliwe perspektywy kariery. Pomoże Ci to zrozumieć, jakie kroki musisz podjąć, aby być konkurencyjnym na rynku pracy.

Nie zapomnij o kontaktach zawodowych. Twoje doświadczenie i wiedza mogą być cenne dla innych, więc nie wahaj się i skontaktuj się z byłymi kolegami, przyjaciółmi lub znajomymi z Twojej branży. Mogą poinformować Cię o ofertach pracy lub polecić Cię potencjalnemu pracodawcy.

A co najważniejsze, nie bój się próbować nowych rzeczy. Emerytura otwiera przed Tobą nowe możliwości i może być czasem realizacji marzeń i pragnień, które wcześniej wydawały się nieosiągalne. Bądź otwarty na nowe pomysły i możliwości i nie zapominaj, że każdy krok, niezależnie od tego, jak mały, przybliża Cię do nowych horyzontów.

Jak zwiększyć swoje szanse na sukces

Wyszkolony specjalista jest zawsze ceniony bardziej. Dla osób starszych dostępne są zajęcia szkoleniowe, niektóre z nich są bezpłatne, np. kursy komputerowe.

Inną opcją jest zdobycie nowego wykształcenia. Istnieją kursy bezpłatne i płatne, na których można nauczyć się nowego zawodu. Programy często odbywają się zdalnie, a do ich realizacji wystarczy telefon, tablet lub komputer, na którym można oglądać filmy edukacyjne i rozmawiać z nauczycielami.

Nie skupiaj się na swoim wieku; zamiast tego weź pod uwagę swoje talenty, doświadczenie i odrębność, a także chęć poznania nowoczesnych technologii i zdolności adaptacyjnych. Szukając pracy, należy pamiętać, że rolę odgrywają chęci, kondycja fizyczna, umiejętności i zdolność do uczenia się nowych rzeczy kandydata.

Podstawową radą dla starszych kandydatów jest dbanie o siebie, zarówno fizycznie, jak i duchowo. Utrzymuj prawdziwe zainteresowanie światem, bądź otwarty na naukę i słuchaj młodszych ludzi. Okazuj pozytywne nastawienie, profesjonalizm i radość życia, postrzegając swój wiek jako zaletę, a nie przeszkodę. Robienie czegoś, co lubisz, a jednocześnie zarabianie pieniędzy, może poprawić Twoje życie w każdym wieku.

Artykuł partnerski