• 22 lipca 2024 17:10

Wpływ wieku na zdrowie jamy ustnej jest istotny. Wraz z upływem czasu organizm doświadcza szeregu zmian fizjologicznych, które mogą skutkować pogorszeniem stanu zębów i dziąseł. Wraz z wiekiem, szkliwo zębów może stawać się bardziej podatne na erozję, a dziąsła mogą tracić swoją elastyczność. To z kolei znacznie zwiększa ryzyko chorób w obrębie jamy ustnej.

Ponadto, osoby starsze często borykają się z problemami zdrowotnymi, takimi jak cukrzyca czy osteoporoza. Również one mogą dodatkowo negatywnie wpływać na zdrowie jamy ustnej. Dlatego właściwa higiena i regularne wizyty u dentysty są obowiązkowe również dla osób po 60 roku życia.

Codzienne higiena zębów to podstawa

Codzienne praktyki dbania o higienę jamy ustnej zapobiegają wielu problemom zdrowotnym związanym z zębami i dziąsłami, zwłaszcza w dojrzałym wieku. Zwłaszcza — bo panuje błędne przekonanie, że osoby starsze mogą mniej przejmować się zdrowiem swoich zębów.

Higiena zębów nie zmienia się z wiekiem. Prawidłowe szczotkowanie co najmniej przez dwie minuty rano i wieczorem przy użyciu pasty z fluorem to podstawa. Dodatkowo regularne nitkowanie zębów pomoże usunąć pozostałości pokarmu między zębami. To z kolei zapobiega powstawaniu próchnicy i chorób dziąseł.

Ważne jest jednak to, aby zawsze wybierać odpowiednie produkty do higieny jamy ustnej. Miękka szczoteczka do zębów i płyn do płukania jamy ustnej bez alkoholu, przyczynią się do większego komfortu higieny. Dziąsła seniorów mogą być osłabione, przez co twarde szczoteczki, czy alkohol w płynach do płukania, mogą powodować niepotrzebne krwawienia, czy podrażnienia.

Regularne wizyty u stomatologa są równie istotne


Regularne wizyty u stomatologa w klinikach takich jak Frankowski w Gdańsku są równie istotne jak codzienne praktyki higieniczne. Nie tylko, kiedy wystąpi problem. Ważne, aby wykonywać je przynajmniej 2 razy w roku jako wizyty kontrolne.

Profesjonalne badania stomatologiczne pozwalają na wczesne wykrycie ewentualnych problemów z zębami i dziąsłami. To z kolei umożliwia ich skuteczne leczenie przed pogorszeniem się sytuacji.

Podczas samej wizyty stomatologicznej możliwe jest ponadto wykonanie profesjonalnego czyszczenia zębów, usuwając kamień nazębny i płytkę bakteryjną, które mogą prowadzić do rozwinięcia się chorób dziąseł i próchnicy. Regularne konsultacje ze stomatologiem pozwalają również na monitorowanie ogólnego stanu zdrowia jamy ustnej oraz otrzymywanie cennych porad i wskazówek dotyczących utrzymania zdrowego uśmiechu na długie lata. Dlatego niezależnie od wieku, regularne wizyty u stomatologa powinny być integralną częścią planu dbania o zdrowie jamy ustnej.

Podsumowanie

Życie po 60 tak naprawdę dopiero się zaczyna. Dla niektórych może to być zaledwie półmetek. Warto więc zawsze mieć z tyłu głowy świadomość tego, że zły stan zębów może popsuć nam radość z życia, kiedy można już cieszyć się wolnością od pracy czy innych obowiązków, z którymi mieliśmy do czynienia całe życie. Zawsze więc należy zapobiegać problemom, zamiast z nimi walczyć. Dlatego tak istotna jest odpowiednia profilaktyka.