• 19 lipca 2024 14:14

Praktyczne gadżety dla seniorów: jakie wygodne i funkcjonalne rozwiązania sprawdzą się najlepiej?

Każdy wiek ma swoje prawa i potrzeby. Młodych ludzi i seniorów może łączyć wiele rzeczy, ale też wiele ich dzieli. Na przykład potrzeby. Seniorzy na co dzień korzystają z gadżetów, które młodym nie są potrzebne. Co przyda się osobom w starszym wieku? Poniżej ściągawka dla seniorów, ich dzieci i wnuków.

Lupa

Z wiekiem oczy już nie te, a i okulary nie zawsze wystarczają, szczególnie w przypadku konieczności dostrzeżenia bardzo drobnych szczegółów. Lupa przyda się przy odczytaniu ulotki z leków, nawlekaniu igieł i innych codziennych czynnościach. Nie kosztuje wiele, można wybierać spośród wielu modeli. Niektóre mają wbudowane podświetlenie.

Telefon dla seniora

Rynek elektroniczny prężnie pracuje dla ludzi młodych, ale nie zapomina też o starszych. Oni nie potrzebują skomplikowanych smartfonów, za to chętnie wezmą do ręki zwykły telefon z dużymi przyciskami i czytelnym wyświetlaczem, z którego będą mogli szybko i łatwo wezwać pomoc w razie potrzeby.

Torba bawełniana

Osoby starsze mają nawyki obce młodym ludziom. Niechętnie kupują torby jednorazowe przy każdej wizycie w sklepie. Składa się na to zarówno ich cena – nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt złotych może zrobić różnicę w miesięcznym budżecie, jak i niechęć do zbieractwa. Jedna dobrej jakości torby bawełniane, które można wszędzie zabrać ze sobą, to zdecydowanie lepszy pomysł.

Poręcz do łóżka

Czego boją się osoby starsze? Między innymi tego, że jak się wieczorem położą do łóżka, to rano już z niego nie wstaną. Dla młodszych może to brzmieć zabawnie, ale obawa jest całkiem realna. Poręcz do łóżka w wielu wypadkach rozwiązuje ten problem. Można się na niej wesprzeć i wygodnie podciągnąć. Ułatwia to samodzielne wstawanie bez pomocy osób trzecich.

Segregator na leki

Pamiętanie o codziennym przyjmowaniu leków wcale nie jest takie proste. Jeszcze trudniejsze jest kontrolowanie, czy danego dnia leki zostały wzięte, czy też jeszcze nie. Tygodniowy segregator na leki rozwiązuje i ten problem. Wystarczy raz w tygodniu (najlepiej w niedzielę wieczorem) rozłożyć leki na cały tydzień. Później wystarczy tylko rzut oka, by stwierdzić, czy dzisiejsza porcja została już wzięta, czy jeszcze nie.