• 25 lipca 2024 03:18

Telefon zaufania Stowarzyszenia mali bracia Ubogich!

lut 27, 2024

Stowarzyszenie mali bracia Ubogich to międzynarodowa organizacja, która powstała we Francji w 1946 r. W Polsce działa od 2002 r. i jest organizacją pożytku publicznego. Powstała, by być głosem osób niesłyszalnych, niewidzialnych i niezauważanych na co dzień – czyli osób starszych, samotnych. Dzięki Stowarzyszeniu seniorzy stają się widoczni w wolontariuszami w 13 miastach Polski. Dzięki niemu wolontariusze raz w tygodniu odwiedzają podopiecznych Stowarzyszenia i dotrzymują im towarzystwa. Seniorów i wolontariuszy łączą niekiedy wspólne pasje, a czasami starsze osoby stają się także wsparciem dla odwiedzających ich młodych ludzi. Program działa w Warszawie, Poznaniu, Lublinie, Wrocławiu, Krakowie, Łodzi, Pruszkowie, Gnieźnie, Świdniku i Tarnowie. W 2023 r. zaczął funkcjonować także w Legionowie i Wałbrzychu, a m.in. dzięki zeszłorocznemu procentowi z podatków, w styczniu 2024 r. również w Pabianicach.

Stowarzyszenie mali bracia Ubogich prowadzi ogólnopolski Telefon Zaufania dla tych, którzy mieszkają poza tymi ośrodkami. Tylko w ciągu zeszłego roku organizatorzy Telefonu Zaufania spędzili ok. 440 godz. na dyżurach na infolinii dla osamotnionych osób starszych i ok. 100 godz. dla opiekunów osób z chorobą Alzheimera.

Nasz Telefon Zaufania dzwoni niezwykle często. Obsługują go psychologowie, którzy są nieocenionym wsparciem dla osób starszych, osamotnionych. Z naszych badań wynika, że aż 59% seniorów potrzebuje z kimś porozmawiać o tym, jak się czuje, a 48% odczuwa brak towarzystwa*. Dane te przerażają, przecież dotyczy to osób starszych, naszych babć, dziadków, rodziców, cioć i wujków czy sąsiadów, których mijamy lub wiemy, że mieszkają obok nas. Zarówno Telefonem, jak i Programem „Obecność” staramy się odpowiadać na jedną z największych epidemii tego wieku:  samotność. Starsze osoby bardzo potrzebują uwagi, wysłuchania i obecności drugiego człowieka, o czym każdego dnia przekonują się nasi wolontariusze – tłumaczy Joanna Mielczarek, dyrektor Stowarzyszenia mali bracia Ubogich.

Badania wskazują, że aż 58% seniorów mieszka samotnie, a 26% odczuwa osamotnienie*. To sprawia, że częściej chorują, przestają być samodzielni i przedwcześnie odchodzą.

Przyjaciele umierają, młodzi budują własne życie, a telefon dzwoni do nich coraz rzadziej. Według danych Stowarzyszenia mali bracia Ubogich z raportu „Samotność wśród osób 80+” wynika, że dla 94% badanych relacje z bliską rodziną są ważne. Co więcej, wśród osamotnionych seniorów, 13% to osoby, które nigdy nie wychodzą z domu*.

* Dane pochodzą z raportu „Samotność wśród osób 80+”. Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie Stowarzyszenia mali bracia Ubogich przez Instytut Badań Pollster Accorp, Sp. z o.o. (Warszawa, marzec 2023).
 Więcej informacji na stronie Stowarzyszenia https://www.malibracia.org.pl/nasze-projekty/telefon-zaufania-dla-osob-starszych/