• 18 lipca 2024 22:33

Jakiego wsparcia w obszarze zdrowia potrzebują kobiety? Znamy laureatów IV edycji konkursu „Grant na zdrowie”

lut 24, 2024 #Senior, #seniorzy, #Wydarzenia

Fundacje„Ronić po ludzku” oraz „Serce Dziecka” zostały nagrodzone w IV edycji konkursu „Grant na zdrowie” organizowanego przez Gedeon Richter Polska oraz Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w Warszawie podczas XVIII Forum Organizacji Pacjentów.

„Grant na zdrowie” to inicjatywa Gedeon Richter Polska, której celem jest wyróżnienie i promowanie stowarzyszeń zajmujących się realizacją projektów wpływających na poprawę jakości i komfortu życia w obszarze zdrowia kobiet. Laureatami tegorocznej edycji konkursu są fundacja „Ronić po ludzku”, która została wyróżniona za projekt „OCENA ZAUFANIA – ocena opieki szpitalnej w trakcie poronienia” oraz fundacja „Serce Dziecka”, którą doceniono za program „KardioMama”.

Troska o zdrowie kobiet to dużo więcej niż dostarczanie wartościowych terapii. Pacjentki oczekują nie tylko poprawy w tym obszarze, ale potrzebują też wsparcia w zmaganiach z chorobą i pomocy w codziennym życiu. Od lat, nieustannie skupiamy się na terapeutycznym wsparciu kobiet. Zainicjowany przez nas konkurs Grant na zdrowie ma na celu wspieracie organizacji działających w tym obszarze. W ten sposób możemy być jeszcze bliżej pacjentek i dbać o ich najpilniejsze potrzeby – mówi Aneta Grzegorzewska, dyrektor ds. korporacyjnych i relacji zewnętrznych w Gedeon Richter Polska.

Do konkursu można zgłaszać inicjatywy odpowiadające na najpilniejsze potrzeby zdrowotne pacjentek, przyczyniające się m.in. do budowania świadomości nt. profilaktyki, standardów w leczeniu bądź poprawiające jakość życia w chorobie. W każdej edycji wyróżnione zostają dwie organizacje, które na realizację zwycięskiego projektu otrzymują grant w wysokości 20 000 zł. W sumie, w czterech edycjach konkursu, zgłoszonych zostało ponad 150 różnych inicjatyw.

Tego typu konkursy są szczególnie cenne dla niewielkich organizacji pozarządowych. Dzięki środkom z grantu mogą wdrażać projekty, które mają szanse realnie poprawić sytuację pacjentów – mówi Igor Grzesiak, Wiceprezes Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej.

W tegorocznej edycjizgłoszono ponad 50 projektów. Wnioski były oceniane przez kapitułę konkursową, w skład której weszli eksperci branży medycznej: prof. dr. hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta, kierownik Katedry Zdrowia Kobiety Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Marta Majchrzak – psycholożka, badaczka społeczna, CEO agencji badawczej Herstories i ekspertka fundacji OFF school, Igor Grzesiak, Wiceprezes Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej oraz Aneta Grzegorzewska, Dyrektor ds. Korporacyjnych i Relacji Zewnętrznych Gedeon Richter Polska.         

Blisko 40 tys. kobiet rocznie doświadcza straty ciąży

Według raportu NIK-u z 2021 roku w Polsce ok. 10-15% ciąż kończyło się poronieniem. Oznacza to, że ok. 40 tys. kobiet rocznie doświadczało straty ciąży. Wytyczne dotyczące przysługujących praw po poronieniu, znajdują się m.in. w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 2018r. w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej. Mimo istniejących procedur aż w 73% skontrolowanych przez NIK jednostkach pacjentkom nie przekazywane były informacje na temat ich praw[1].

Projekt „O_CENA ZAUFANIA – ocena opieki szpitalnej w trakcie poronienia” zainicjowany przez fundację „Ronić po ludzku” ma na celu poprawę standardów opieki w szpitalach w przypadku poronienia i martwego urodzenia, poprzez monitorowanie działalności placówek oraz rozpowszechnienie informacji, gdzie można uzyskać pomoc na temat praw przysługujących po utracie ciąży.

Ta nagroda to bardzo duży krok dla naszej fundacji, ale przede wszystkimkrok naprzód w walce o godność kobiet w momencie poronienia i martwego urodzenia. Sytuacja poronienia jest niezwykle trudna zarówno dla kobiety jak i dla pary. Zależy nam, żeby ta trauma nie była pogłębiona przez niewłaściwe traktowanie w szpitalu czy też brak poszanowania praw pacjenta. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu projektowi wybrzmi głośno słowo „godność” – mówi Paulina Szydłowska, przedstawicielka fundacji „Ronić po ludzku”.

W Polsce przybywa pacjentów z wrodzonymi wadami serca

Ograniczona liczba wysokospecjalistycznych ośrodków zdrowia utrudnia prowadzenie ciąży u pacjentek kardiologicznych w Polsce. Ciężarne kobiety z wrodzonymi wadami serca wymagają indywidualnego podejścia przy udziale zespołu specjalistów, w szczególności ginekologa i kardiologa, w celu zaplanowania bezpiecznego przebiegu ciąży i porodu. Tymczasemdostęp do informacji dla przyszłych mam nie jest powszechny – pacjentki nie wiedzą, gdzie udać się o pomoc, brakuje także wypracowanych standardów i procedur związanych z przygotowaniem do ciąży, jej przebiegu, jak również okresu po porodzie.

Celem programu „KardioMama” realizowanego przez fundację „Serce Dziecka”jest zapewnienie kompleksowej edukacji kobietom zmagającym się z wrodzonymi wadami serca, pragnącym urodzić dziecko.

Bardzo dziękuję za przyznanie nam tego grantu. Fundacja „Serce Dziecka” została założona z myślą o dzieciach z wadami serca. W tym roku kończymy jednak już 20 lat, a pod naszymi skrzydłami wychowało się wiele dzieci, które stały się już dorosłymi. Wśród nich są także młode kobiety z wadami serca, które pragną mieć dzieci. Właśnie dlatego powstał program „KardioMama”, który jest skierowany do młodych pacjentek, które pragną zostać mamami. Chcemy je wesprzeć w planowaniu ciąży, dostarczyć im niezbędnych informacji, wskazać jakie badania powinny wykonać oraz z jakimi specjalistami się konsultować – mówi Katarzyna Parafianowicz, prezeska fundacji „Serce Dziecka”.

O Gedeon Richter 

Gedeon Richter Plc., z siedzibą w Budapeszcie, jest jedną z największych firm farmaceutycznych w Europie Środkowo-Wschodniej, coraz prężniejrozwijającą swoją działalność na rynkach Europy Zachodniej, w Chinach i Ameryce Łacińskiej. W 2019 roku firma Richter osiągnęła skonsolidowaną sprzedaż na poziomie 1,6 mld euro (1,7 mld dol.), a jej wartość giełdowa wyceniana była na 3,6 mld euro (4,1 mld dol.). Wachlarz produktów firmy Richter obejmuje wiele ważnychobszarów terapeutycznych, m.in. ginekologię, ośrodkowy układ nerwowy oraz układ sercowo-naczyniowy. Posiadającnajwiększe centrum badawczo-rozwojowe w Europie Środkowo- Wschodniej, spółka Richter koncentruje swoje badania nad lekami oryginalnymi w dziedzinie choróbośrodkowego układu nerwowego. Za sprawą swojego powszechnie uznanego doświadczenia w dziedzinie chemii steroidów firma Richter odgrywa na świecieznaczącą rolę w zakresie zdrowia kobiet. Aktywnie angażujesię również w rozwójproduktówbiopodobnych. 

    Gedeon Richter Polska Sp. z o.o., z główną siedzibą w Grodzisku Mazowieckim (zajmującą się produkcją, konfekcjonowaniem oraz obszarem B+R) oraz Biurem w Warszawie (odpowiedzialnym za marketing i sprzedaż) jest obecna na rynku polskim od 1994 roku. Natomiast głównadziałalność produkcyjna i badawczo-rozwojowa rozpoczęłasię w 2002 roku. Obecnie rynek Polski jest jednym z kluczowych dla Gedeon Richter – znajduje się tu jedno
z trzech najważniejszychcentrów badawczo-rozwojowych koncernu w grupie. Produkowane przez Gedeon Richter Polska preparaty trafiają zarówno na rynek krajowy jak i zagraniczny. Firma specjalizuje się w produkcji leków klasyfikowanych w kilku grupach terapeutycznych,
z którychnajważniejsze to leki kardiologiczne, dermatologiczne i immunostymulujące. 

    Więcej informacji: www.gedeonrichter.pl