• 22 lipca 2024 16:30

Choć w kalendarzu i za oknem nadal zima, wielu rowerzystów myślami jest już na starcie kolejnego sezonu. Wiosna zawita już niebawem, dlatego warto z wyprzedzeniem przygotować się do jazdy. Co powinieneś sprawdzić w swoim rowerze? O co zadbać? W co go doposażyć? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej!

Sprawdzenie stanu technicznego roweru

W przygotowaniach do sezonu wiosennego najważniejsze jest dokładne sprawdzenie stanu technicznego roweru. To normalne, że po zimie, coś mogło zardzewieć, coś się poluzowało. Zacznij od wytarcia jednośladu z kurzu, a następnie zrób przegląd. Na tych elementach skup się najbardziej:

  • opony i dętki – upewnij się, że opony są odpowiednio napełnione i nie mają uszkodzeń. Sprawdź także dętki pod kątem ewentualnych dziur lub nieszczelności. Jeśli opony są zużyte lub uszkodzone, rozważ ich wymianę,
  • hamulce – sprawdź, czy hamulce działają prawidłowo. Naciśnij dźwignie hamulcowe i upewnij się, że hamulce reagują szybko i skutecznie. Jeśli są tępe lub nie działają poprawnie, konieczna może być regulacja lub wymiana klocków hamulcowych. Profilaktycznie nasmaruj podzespoły smarem,
  • przerzutki i łańcuch – przejdź przez wszystkie przełożenia i upewnij się, że przerzutki działają płynnie. Jeśli łańcuch jest zardzewiały lub zużyty, wymień go i nasmaruj odpowiednim olejem,
  • rama i widelce – inspekcja ramy i widelców jest ważna, aby wykryć ewentualne pęknięcia lub uszkodzenia. Jeśli zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości, skonsultuj się z fachowcem z serwisu,
  • koła – upewnij się, że koła są dobrze wycentrowane i nie mają luzów w piastach. Jeśli koła są wykrzywione lub uszkodzone, rozważ ich naprawę lub wymianę.

W przypadku roweru, który stał całą zimę w garażu, wystarczające będzie umycie elementów i ich nasmarowanie. Przez całą diagnostykę powinni przejść ci rowerzyści, którzy zimą używali jednośladu do jazdy na zewnątrz lub trenowali na trenażerze.

Czyszczenie i smarowanie

Po dokładnej inspekcji roweru przystąp do jego czyszczenia i smarowania. To nie tylko sprawi, że rower będzie wyglądać lepiej, ale również przedłuży jego żywotność. Najlepiej jest oczywiście wyczyścić rower jesienią, aby zimą stał już czysty. Jeśli jednak zdarzało Ci się używać go poza sezonem, na ramie, kołach czy łańcuchu mogły zostać zabrudzenia. Pozbądź się błota, resztek soli, brudu i kurzu z ramy. Możesz do tego użyć miękkiej szczotki, wody z mydłem i delikatnego detergentu rowerowego.

Po umyciu roweru, konieczne jest smarowanie łańcucha i innych ruchomych części smarem rowerowym. Upewnij się, że smar jest równomiernie rozprowadzony i usuń jego nadmiar. Wyreguluj na tym etapie wszystkie śruby i dokręć nakrętki, aby nie było luzów.

Wymiana części i akcesoriów

Rozpoczynając się niebawem sezon wiosenny to także dobry moment, aby rozważyć ewentualną wymianę części lub dodanie nowych akcesoriów, które poprawią komfort i wydajność jazdy. Na pewno warto bliżej obejrzeć koła i siodełko. Jeśli lubisz eksperymentować, możesz spróbować zmienić rodzaj kierownicy lub chwytów, aby poprawić swoją pozycję na rowerze. Bezwzględnie zainwestuj w sprawne światła i odblaski, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo.

Planujesz dalsze wyprawy? Sakwy i torby rowerowe oraz etui na telefon mocowane na kierownicy to must have w Twoim ekwipunku. 

Artykuł powstał we współpracy z RowerowePrzymorze.pl