• 14 lipca 2024 05:32

Firmy działające na rynku unijnym niezwykle często korzystają z magazynów konsygnacyjnych, które powszechnie nazywane są także magazynami depozytowymi. Z jakiego powodu są one tak powszechnie wykorzystywane przez takie przedsiębiorstwa i jakie konkretnie korzyści im przynoszą?

Co to jest magazyn konsygnacyjny?

Magazyny konsygnacyjne pod względem technicznym zupełnie niczym nie różnią się od wszystkich innych miejsc składowania towaru. Różnice są jednak na gruncie podatkowym — opodatkowanie jest bardzo uproszczone i pozytywnie wpływa na zachowanie płynności finansowej przez przedsiębiorstwa. W jaki dokładnie sposób działa taki magazyn? Dostawca danego towaru umieszcza go w magazynie konsygnacyjnym mieszczącym się na terenie Polski i zachowuje do niego własność. Oznacza to, że dostawca ponosi w przypadku takiego magazynu ryzyko za towar, lecz również koszt samego magazynu. Kiedy pobierany jest towar przez odbiorcę z Polski? Dzieje się tak, gdy faktycznie zaistnieje taka potrzeba, czyli pojawi się na konkretny produkt zamówienie. Wtedy towar jest pobierany przez odbiorcę i jednocześnie przechodzi na niego własność.

Kto powinien korzystać z magazynów konsygnacyjnych?

Składy konsygnacyjne to rewelacyjne rozwiązanie, które pozwala firmom produkcyjnym lepiej zoptymalizować łańcuch dostaw, a także dynamicznie reagować na zmieniający się pobyt na oferowane produkty. Dzięki temu, że obowiązek podatkowy u firmy nabywającej towar pojawia się dopiero w chwili pobrania go z magazynu konsygnacyjnego, możliwe jest lepsze zaplanowanie finansowania firmy i zwiększenie płynności finansowej. Które firmy powinny w największym stopniu korzystać z tego rodzaju magazynów?

Nie da się ukryć, że charakterystyka takiego magazynu idealnie pasuje do branży produkcyjnej. Skład konsygnacyjny sprawia, że firmy tego typu nie muszą posiadać własnych dużych magazynów z półproduktami wykorzystywanymi do produkcji, lecz mogą je pobierać w razie zaistnienia takiej potrzeby właśnie z magazynu konsygnacyjnego. Bardzo chętnie z takiej możliwości korzystają wytwórcy elektroniki, branża samochodowa, a nawet producenci ubrań i tekstyliów. Co ciekawe, z takiego składu mogą korzystać także sprzedawcy produktów spożywczych, dzięki czemu zawsze mają dostęp do świeżej i dobrej jakości żywności bez konieczności ponoszenia olbrzymich wydatków na budowę własnej infrastruktury pozwalającej przez dłuższy czas przechowywać oferowane produkty.

Najważniejsze korzyści

Dzięki temu, że dostawca utrzymuje oferowane produkty w niewielkiej odległości od odbiorcy, procedura dostawy jest znacznie szybsza i łatwiejsza w realizacji. Zmniejszony i uproszczony łańcuch dostaw to oczywiście niższe koszta, a także możliwość szybkiego i sprawnego reagowania na zmiany zaopatrzenia. Wiedzieć trzeba, że uproszczone opodatkowanie poprawia płynność finansową odbiorcy, a dodatkowo umożliwia znaczne obniżenie przez niego kosztów stałych, dzięki temu, że nie musi posiadać i utrzymywać dużego magazynu, w którym przechowywałby zamawiane towary. Zamiast tego pobiera je z magazynu konsygnacyjnego, gdy tylko ich potrzebuje.