• 14 lipca 2024 07:35

POTRZEBUJEMY WIĘCEJ MEDIÓW PRZYJAZANYCH SENIOROM 

gru 11, 2023 #media, #Senior, #seniorzy

Starzejemy się. Obecnie mamy już Polsce ponad 10 milionów seniorów, co stanowi ponad 28% społeczeństwa.  Za 10 lat ta liczba wzrośnie do 40% czyli 14 milionów. Mimo prowadzonej od 12 lat polityki senioralnej na szczeblu rządowym i samorządowym cały czas za mało seniorów w Polsce jest aktywnych.

Za szybko wycofujemy się z życia, aktywności, zamykamy w domu. Za szybko ulegamy niepełnosprawności i niesamodzielności. Należy poświęcać więcej funduszy, czasu, energii seniorom i sposobom ich edukacji i aktywizacji. Trzeba o tym więcej mówić w mediach. Po to, aby promować dobre praktyki, wzorce, aby zachęcać, inspirować do polityki senioralnej naszych decydentów, samorządowców, przedsiębiorców, organizacje pozarządowe i każdego z nas – jako syna, wnuka czy sąsiada. 

Tymczasem co szokujące i absurdalne w ogólnopolskich mediach prowadzony TYLKO JEDEN CYKLICZNY program o tematyce senioralnej. Jest to „Debata Senior” zainicjowany i prowadzony od 3 lat przez redaktor Annę Grabowską. Cieszy się on coraz większą popularnością wśród seniorów i samorządów. Każdy odcinek spotyka się z licznymi podziękowaniami, nowymi komentarzami i propozycjami nowych tematów przesyłanych od seniorów i organizacji z całej Polski a nawet z zagranicy.

Przez lata był emitowany na antenie TVP INFO, a obecnie w każdą niedzielę można go zobaczyć o godzinie 16.00 na antenie TVP 3 REGIONY.  Archiwalne odcinki można zobaczyć na stronie: https://regiony.tvp.pl/68961436/debata-senior 

Dlatego apelujemy do decydentów, mediów, samorządów o kontynuacje „Debaty Senior”, szczególnie że dowiadujemy się dziś, że nie ma pewności czy w nowym roku 2024 znajdzie się w ogólnopolskiej telewizji publicznej miejsce na jedyną merytoryczną debatę poświęconą sprawom seniorów. Tymczasem wręcz tworzenie więcej takich programów na szczeblu ogólnopolskim i lokalnym powinno być ambicją publicznych mediów.