• 18 lipca 2024 22:32

ŚWIATOWY DZIEŃ OSÓB CHORYCH NA CHOROBĘ PARKINSONA – Konferencja „O nas dla nas”

15 kwietnia odbyła się Konferencja „O nas dla nas” zorganizowana przez Stowarzyszenie osób dotkniętych chorobą Parkinsona Ostoja pod patronatem Głos Seniora w Szpital Kliniczny im. dr. Józefa Babińskiego SPZOZ w Krakowie. Choroba dotyka ponad 80 tys. osób w naszym kraju. W 80% dotyka osób 60+ i co roku zwiększa swoje oddziaływanie. Czynniki zwiększające ryzyko to: pestycydy, picie wody studziennej, praca w rolnictwie, urazy głowy, przebyty czerniak, zbyt duża konsumpcja nabiału i cukrzyca st. II.

Celem spotkania było wzmocnienie i promocja działalności istniejących stowarzyszeń w rejonie oraz zrzeszenie wszystkich tych, którzy potrzebują wsparcia w zmaganiach z chorobą Parkinsona. W ramach obchodów wystąpili m.in. Prezes Stowarzyszenia OSTOJA dr Tomasz Lasota, prof. dr hab.n.med. Monika Rudzińska-Bar, prof. AWF dr hab. Elżbieta Mirek, neurologopeda Jadwiga Piwowarska.

Rozmawialiśmy także z długoletnią Prezes Ostoi Barbara Pasternak – Barbara Kromin – książki, autorką książek tj. “Randka z Parkinsonem”, “W objęciach Parkinsona” oraz “Rak i pomoc Aniołów”.

Dziękujemy za zaproszenie, organizację wydarzenia i za propozycję współpracy Stowarzyszeniu Ostoja oraz za udział naszych ambasadorów Janina Czaja i Stefan Majewski. Już niebawem wspólnie rozpoczniemy kampanię edukacyjną w tym temacie bo współpraca popłaca a razem można więcej Solidarni z Seniorami – Razem Damy Radę. Pozdrawiamy także Świętokrzyskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Parkinsona w Kielcach z Anna Pluta na czele i dr Krzysztof Czarnobilski.