• 2 października 2023 17:02

Głos Seniora

Stowarzyszenie Manko

Gdzie dodatkowej pracy może szukać senior?

mar 29, 2023 #Materiał Partnera

Emerytura to nie zawsze koniec aktywności zawodowej. Dla jednych dodatkowa praca jest koniecznością finansową, inni nie wyobrażają sobie bezczynnego siedzenia w domu. Praca dla seniora to często kontynuacja współpracy z dotychczasowym pracodawcą, jednak czasem seniorzy szukają zatrudnienia w innym miejscu. Co ma do zaoferowania seniorom polski rynek pracy? Sprawdź, jaka może być praca po 60.

Dlaczego warto zatrudnić seniora?

Pracodawcy myślący przyszłościowo już teraz wiedzą, że seniorzy mogą być cennym dodatkiem do zespołu. Dlaczego? Kilkudziesięcioletnie doświadczenie w branży to wartość, której trudno nie docenić. Z tego powodu praca dla seniora często związana jest z kompetencjami, jakie już posiada.

Firmy czerpią z potencjału  starszych pracowników, wykorzystując w szczególności ich  umiejętność wielokierunkowego myślenia, a także rozwiązywania wyzwań zawodowych na podstawie praktyki oraz twórczej drogi rozwoju. Seniorzy cenieni są również ze względu na życiowe doświadczenie, niekoniecznie związane ze specyfiką branży. Osoby, które uczestniczyły w różnego rodzaju życiowych sytuacjach, traktowane są jako zdolne do szybkiego podejmowania decyzji i potrafiące brać odpowiedzialność za swoje czyny. Są to cechy, których może brakować młodszym pracownikom.

Pracodawcy, których nie przekonują kompetencje i doświadczenie zawodowe seniorów, mogą zainteresować się korzyściami finansowymi związanymi z ich zatrudnianiem. Przyjęcie do praca seniora jest często związane z refundacją części wynagrodzenia oraz ulgami w opłacaniu składek.

Praca po 60 – czy trudno ją znaleźć?

Szukanie pracy dla seniora może wydawać się trudne. Jednak wbrew pozorom coraz więcej pracodawców zaczyna dostrzegać potencjał drzemiący w doświadczonych pracownikach. Dzięki temu praca po 60 staje się coraz bardziej osiągalna. Jest to odczuwalne szczególnie w firmach nastawionych na rozwój – to tam budowane są zespoły zróżnicowane pod względem wieku, w których pracownicy wzajemnie się uzupełniają.

Coraz częstsze przyjmowanie do firm osób po sześćdziesiątce to także wynik przemian demograficznych. Polskie społeczeństwo stale się starzeje, a braki kadrowe skutkują ofertami skierowanymi do tak zwanego pokolenia silver. Prognozy demograficzne wskazują, że w 2030 roku udział osób po 60. roku życia w społeczeństwie sięgnie 29%, co z pewnością będzie sporym wyzwaniem dla polskiej gospodarki oraz rodzimego rynku pracy, a jednocześnie oznacza lepszą perspektywę dla seniorów wciąż zainteresowanych pracą zarobkową.

Praca w Polsce dla seniorów – gdzie szukać?

Gdzie najłatwiej znaleźć pracę po 60-tce? Praca dla seniora czeka między innymi w Internecie – na portalach z ofertami pracy, w mediach społecznościowych czy na branżowych forach. Seniorzy poszukujący pracy powinni też wykorzystać własne relacje zawodowe i osobiste – znajomi lub krewni mogą pomóc znaleźć dodatkowe zajęcie.

Jeśli szukasz pracy dla seniora, sprawdź portal praca.pl – oferty pracy – praca dla Ciebie od zaraz.

Niezależnie od tego, gdzie szuka się pracy, warto wiedzieć, jak napisać CV, które zwróci uwagę potencjalnego pracodawcy. Dokumenty powinny przekonać go, że senior stanowi dla firmy konkretną wartość. Należy skupić się na kwalifikacjach i doświadczeniu, które mogą być przydatne na danym stanowisku, tak aby przekonać pracodawcę, że wiek nie ma znaczenia, a wręcz może być zaletą. W stworzeniu przejrzystego dokumentu pomoże kreator CV online, dostępny za darmo na przykład na praca.pl.

Praca dla seniora – co można robić na emeryturze?

Praca w Polsce dla seniorów to zarówno zajęcia dorywcze, jak i stały etat. W zależności od tego, ile godzin w skali miesiąca mogą poświęcić na życie zawodowe i jaki rodzaj umowy najbardziej im odpowiada, seniorzy mogą zdecydować się na kontynuowanie zatrudnienia u dotychczasowego pracodawcy lub szukać pracy w innej firmie. Kluczowe jest to, czy planują wykorzystywać posiadane kompetencje na podobnym stanowisku, czy raczej wolą wykonywać inne zajęcie, na przykład powiązane z pasją.

Dodatkowa praca dla seniora powinna być zajęciem, które sprawia satysfakcję. Może to być między innymi gotowanie lub pieczenie ciast, opieka nad dziećmi, sprzedaż rękodzieła czy drobne naprawy. Seniorzy mogą też korzystać z doświadczenia zawodowego i świadczyć usługi doradcze, udzielać korepetycji albo przygotowywać poradniki.

Skip to content