• 14 lipca 2024 07:12

Bratki ogrodowe – tanie i efektowne kwiaty do ogrodu i doniczek. Jak wyhodować bratki z nasion? Kiedy i w jakich warunkach uprawiać bratki.

Wszystkie kolory tęczy i pełen uroku wygląd, a także wytrzymałość na chłód zapewniły bratkom stałe miejsce w ogrodach. Te jedne z najwcześniej kwitnących roślin, które przyozdabiają rabaty i balkonowe doniczki są doskonałym wyborem zarówno dla doświadczonych ogrodników, jak i dla nowicjuszy. Rynek oferuje ogromny przekrój nasion bratków, dzięki którym każdy będzie mógł stworzyć bajkową kompozycję wedle własnego gustu.

Ogrodowy klasyk

Bratki ogrodowe to rośliny, goszczące od wielu lat nie tylko na przydomowych rabatach. Są miłą dla oka dekoracją balkonów, tarasów, donic i skrzyń, miejskich skwerków i parków. Mimo upływu czasu bratki nie tracą na popularności, a hodowcy wciąż podejmują się tworzenia nowych, oryginalnych odmian. Niezwykle wdzięczne bratki to materiał na ciekawe kompozycje z roślinami cebulowymi, stokrotkami czy kałowymi iglakami. Zarówno bratki wielkokwiatowe i drobnokwiatowe są warte uwagi. Wyróżniające się intensywnymi, różnorodnymi kolorami kwiaty o charakterystycznym układzie, to rewelacyjna dekoracja, która nigdy nie traci na atrakcyjności.

Zobacz nasiona bratków ogrodowych

Jakie stanowisko przeznaczyć dla bratków?

Aby bratki ogrodowe cieszyły nas nienagannym wyglądem i obfitym kwitnieniem trzeba zapewnić im odpowiednie warunki. Ogólnie fiołki ogrodowe są bardzo tolerancyjne, co do  warunków, w jakich przychodzi im żyć. Dobrze znoszą pełne nasłonecznienie, ale nie pogardzą też miejscem półcienistym. Doskonałym rozwiązaniem jest zasadzenie bratków na miejscu widnym, ze światłem rozproszonym. Takie miejsce pozwoli uniknąć płowienia kwiatów. Unikamy za to stanowiska zacienionego, które powoduje, gdzie bratki będą wyciągały się w stronę słońca i dużo słabiej kwitły. Bratki ogrodowe doskonale rosną na podłożach żyznych, próchniczych, o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Ziemia powinna być umiarkowanie wilgotna, by mogły wydawać nowe pączki kwiatowe.

Wysiewanie bratków

Bratki ogrodowe to rośliny dwuletnie. W pierwszym roku wydają listki, a dopiero w drugim zakwitają. Optymalnym terminem siewu bratków jest koniec czerwca. Nasiona wysiewa się na rozsadniku w ogrodzie lub do plastikowych skrzynek. Kiedy siewki urosną, przenosi się je na miejsce stałe. Przeprowadzka bratków powinna się odbyć w sierpniu- wrześniu. Na nowym stanowisku rośliny sadzimy w rozstawie 15-20 x 15-20 cm. Dzięki prawidłowym odstępom kępki będą mogły swobodnie się rozrastać. Na zimę warto przykryć bratki gałązkami świerku lub przyrzucić suchymi liśćmi. Bratki przeznaczone do uprawy w pojemnikach przenosimy z gruntu  dopiero wiosną.

Kolorowa rabata lub urocza skrzyneczka

Zachwycające barwami i wzorami na płatkach bratki to rośliny wszechstronne. Nie ma chyba miejsca, w którym by nie pasowały. Są fantastyczne na obwódkach i obramowaniach rabat, genialnie nadają się do doniczek, skrzynek, mis i wiaderek. Fiołki ogrodowe to często trafiona dekoracja kącików wypoczynkowych i okiennych parapetów. Kompozycja z bratków to wspaniała ozdoba przy wejściu do domu czy na werandzie.