• 6 grudnia 2023 09:35

Gmina Gdów jest gminą wiejska, znajdująca się w samym sercu Małopolski, w powiecie wielickim, ok. 30 kilometrów na południe od Krakowa. Jej obszar to 108 km2. Gmina leży na przecinających się szlakach komunikacyjnych Myślenice- Bochnia oraz Kraków- Wieliczka- Limanowa.

Gmina Gdów sąsiaduje z gminami:

  • Biskupice,
  • Bochnia,
  • Dobczyce,
  • Kłaj,
  • Łapanów.

Gmina Gdów znajduje się w południowo-zachodniej części Pogórza Bocheńskiego oraz północno-wschodniej części Pogórza Wielickiego.

Piękne widoki, rzeka oraz okoliczne akweny wodne sprawiają, że Gmina Gdów to idealne miejsce do spędzenia urlopu, czy weekendu. Gmina Gdów składa się z dwudziestu dziewięciu sołectw, a w każdym z nich można znaleźć miejsca warte zobaczenia.

Sanktuarium NMP w Gdowie – w którym można zobaczyć koronowany w 1999 roku obraz z wizerunkiem Maryi. Najstarsze elementy budowli pochodzą z początku XV wieku. Wnętrze Kościoła utrzymane w stylu rokoko i barokowym.

Kopiec – Mogiła powstańców krakowskich z 1846 roku- którzy stoczyli bitwę pod Gdowem z wojskami austriackimi- cmentarz parafialny w Gdowie.

Parafia w Niegowici – jest to pierwsza parafia posługi duszpasterskiej Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II. Niegowicka parafia jest jedną z najstarszych w Małopolsce, a budowę kościoła zainicjował ksiądz Karol Wojtyła.

Izba Regionalna w Niegowici – w Izbie można zobaczyć replikę pokoju wikarego Wojtyły, eksponaty związane z organizacjami wiejskimi oraz sprzęty codziennego użytku naszych pradziadków.

Izba Regionalna w Niegowici – w Izbie można zobaczyć replikę pokoju wikarego Wojtyły, eksponaty związane z organizacjami wiejskimi oraz sprzęty codziennego użytku naszych pradziadków.

Dom twórczości Tadeusza Kantora i Marii Stangret Kantor w Hucisku – budynek pozostaje jedynym projektem architektonicznym artysty. Obok Domu znajduje się 14- metrowa rzeźba projektu Artysty- Krzesło Kantora.

Punkt widokowy w Stryszowej – z którego można zaobserwować atrakcyjne ukształtowanie terenu pobliskich miejscowości.

W Gminie Gdów można także zobaczyć dwory szlacheckie. Znajdują się one na terenie m.in. Bilczyc, Gdowa i Niegowici. Jednym z pierwszych przykładów drewnianej zabudowy dworskiej  jest zręczycki, modrzewiowy dwór Feillów, znajdujący się w okalającym go Lesie Wólczańskim, w którym aktualnie meiści się Muzeum Dwór Feillów

Dolina Raby- rzeka będąca prawobrzeżnym dopływem Wisły, stanowi główne miejsce odpoczynku dla wszystkich korzystających z uroku gdowskiego Zarabia.

Kartę Seniora można wyrobić w:

Urzędzie Gminy Gdów

32- 420 Gdów, Rynek 40

Referat Współpracy, Komunikacji Społecznej i Promocji

Telefon: 12 288 81 42

www.gdow.pl

www.gdow.pl/mieszkaniec/seniorzy

Skip to content