• 1 grudnia 2023 23:30

Wypadanie włosów u kobiet. Dlaczego włosy wypadają? Jak temu zapobiegać?

lis 30, 2022 #Materiał Partnera

Wypadanie włosów to zjawisko normalne. Każdego dnia zdrowy dorosły człowiek traci ok. 150 włosów. Ilość ta jest niemal niezauważalna. Na ich miejscu wyrastają nowe. Co jednak, jeśli zauważasz, że Twój kucyk zrobił się znacznie cieńszy lub linia czoła niepokojąco się cofnęła? Poznaj przyczyny nadmiernego wypadania włosów u kobiet i sprawdź, jak mu zaradzić.

Przyjęło się, że łysienie to problem mężczyzn. Niektórym z nich już w młodym wieku pojawiają się zakola, co wiąże się z wpływem dihydrotestosteronu na mieszki włosowe.

Kiedy jednak nadmierne i nagłe wypadanie włosów dotyka kobiet, zazwyczaj jest to związane z nieprawidłowościami zachodzącym w organizmie lub niewłaściwą pielęgnacją. Ponadto często jest przyczyną gorszego samopoczucia i dyskomfortu. Nic dziwnego, w końcu za synonim piękna uważana jest lśniąca, bujna fryzura. Skandynawska marka Hairlust doskonale rozumie te bolączki kobiet. Dlatego ma w swojej ofercie kosmetyki i suplementy diety, które pomagają kobietom uporać się z tym problemem i odzyskać pewność siebie.

Sprawdź, co może powodować wypadanie włosów u Ciebie i podejmij skuteczną walkę z tym problemem.

Wypadanie włosów u kobiet – przyczyny

Przyczyny wypadania włosów u kobiet mogą być różne. Od odkrycia, co powoduje wypadanie włosów u Ciebie, zależy dobór skutecznej kuracji. Jeśli bowiem włosy wypadają z przyczyn hormonalnych, suplementacja diety czy stosowanie wcierek na skórę głowy niewiele pomoże bez wcześniejszej regulacji gospodarki hormonalnej organizmu.

Łysienie androgenowe

Przyczyną tego rodzaju wypadania włosów jest nadmierna wrażliwość na testosteron, który występuje u obu płci. Rozpoznasz je po tym, że włosy wypadają z czubka głowy, a przedziałek przerzedza się. Przypadłość występuje zazwyczaj między 20 a 30 rokiem życia.

Niedoczynność tarczycy

Niedobór hormonów tarczycy hamuje podział komórek macierzystych w mieszkach włosowych, co z kolei sprawia, że włosy nie wchodzą w fazę anagenu, czyli wzrostu. Zaburzony cykl mieszka włosowego prowadzi do wypadania włosów.

Niewłaściwa pielęgnacja

Suszenie gorącym strumieniem suszarki, szarpanie szczotką splątanych włosów, częste farbowanie, prostowanie, kręcenie… Jeśli obchodzisz się ze swoimi włosami mało delikatnie, „odwdzięczają” Ci się nadmiernym wypadaniem. Dobra wiadomość jest taka, że wystarczy wykorzenić złe nawyki w pielęgnacji, by ograniczyć nadmierne wypadanie włosów.

Stres

Utrata pracy, mobbing, choroba lub śmierć bliskiej osoby, rozstanie z partnerem – silny lub długotrwały stres zaburza niekorzystnie wpływa na funkcjonowanie cebulek włosowych, wskutek czego włosy wypadają garściami. Jak powstrzymać wypadanie włosów od stresu? Zadbaj o swoją kondycję psychiczną, pozwól sobie na solidny odpoczynek, naucz się technik relaksacyjnych, nie bój się korzystać z pomocy psychologa.

Dieta uboga w witaminy i składniki odżywcze

Niedobory żelaza, selenu czy witaminy D3 często skutkują nadmiernym wypadaniem włosów. Również zbyt mała ilość biotyny dostarczana do organizmu powoduje przerzedzenie kosmyków. Warto więc zadbać o odpowiednio zbilansowaną dietę, bogatą w owoce, warzywa, zdrowe tłuszcze oraz rozważyć suplementację. Wybierz suplementy diety stworzone z myślą o pięknych włosach, takie jak wegańskie żelki lub tabletki Hairlust Formula for Women.

Skutek uboczny przyjmowania niektórych leków

Oczywistą przyczyną wypadania włosów jest chemioterapia, jak się jednak okazuje lista leków, po których włosy mogą nadmiernie wypadać jest długa. Należą do nich m.in. leki hormonalne (w tym tabletki antykoncepcyjne), retinoidy stosowane w walce z trądzikiem, leki nasercowe i przeciwmiażdżycowe. Jeśli przyjmujesz leki na stałe, sprawdź, czy jednym ze skutków ubocznych nie jest właśnie wypadanie włosów.

Przebyta ciąża i karmienie piersią

Urodzenie dziecka wiąże się z dużymi zmianami w gospodarce hormonalnej kobiety. W czasie ciąży poziom estrogenu jest wysoki, więc włosy nie wypadają prawie w ogóle.  Około 2-3 miesiące po porodzie poziom estrogenu zaczyna spadać, a włosy zaczynają wypadać. Zjawisko to wydaje się bardzo nasilone, gdyż wypadają nie tylko włosy, które i tak by wypadły w tym czasie, ale i włosy, które nie wypadły w czasie ciąży.

Sposoby na nadmierne wypadanie włosów

Jeśli już znasz przyczynę wypadania swoich włosów, możesz skutecznie zmierzyć się z tym problemem. Wypadanie włosów spowodowane chorobami czy zaburzeniami hormonalnymi trzeba leczyć u źródła, podobnie jak niedobory witamin czy nadmierny stres.

Jeśli jednak podjęłaś działania zmierzające do przywrócenia równowagi hormonalnej, zadbałaś o swój dobrostan psychiczny, poprawiłaś dietę i zrezygnowałaś z agresywnej stylizacji, możesz wprowadzić do pielęgnacji kosmetyki pobudzające porost włosów.

Zielona seria Grow Perfect Bundle marki Hairlust została opracowana w taki sposób, by dostarczyć Twoim włosom wszystko, czego potrzebują do prawidłowego wzrostu. Serum Grow Perfect™ zawiera Anagain™, czyli ekstrakt z organicznych kiełków grochu, stylumulujący wzrost włosów. Z kolei ekstrakt z korzenia bazylii RootBioTec™ wzmacnia skórę głowy, przez co według badań może zmniejszyć wypadanie włosów o 31% po dwóch miesiącach stosowania.

Skip to content