• 7 grudnia 2022

Gmina Mogilany

paź 25, 2022

Każdy, kto miał kiedykolwiek okazję zawitać w Zakopanem, przejeżdżał niewątpliwie przez Mogilany. To tu, ze szczytu Mogilańskiej Góry, zaledwie 5 km od granic Krakowa, podziwiać można wspaniałą panoramę polskich gór (od Masywu Babiej Góry poprzez Beskid Wyspowy, Gorce, Tatry, aż po Beskid Sądecki). To właśnie szczególne położenie stanowi od dawna atut Mogilan.

Rzeźba terenu posiada dużą atrakcyjność widokową. Warto zwrócić uwagę na jeden z nielicznych rezerwatów florystycznych Cieszynianka, istniejący od 1969 roku. Zawdzięcza on swą nazwę cieszyniance wiosennej, rzadkiej roślinie, którą można w nim spotkać i która kwitnie na wiosnę.

Godny polecenia jest również park z kilkoma ogrodami i dworem z połowy XVI wieku. W parku włoskim, znajduje się aleja grabowa – zabytek sztuki ogrodniczej, drzewa te mają ponad 400 lat, a cała aleja około 160 m długości.

Gmina Mogilany obecnie liczy 14.266 mieszkańców i cieszy się dużą popularnością jako miejsce do osiedlania się przez dotychczasowych mieszkańców Krakowa. Zajmuje powierzchnię 44 km2, stanowiąc nieco ponad 3,5% powierzchni całego powiatu krakowskiego. Gminę tworzy 10 sołectw: Brzyczyna, Buków, Chorowice, Gaj, Konary, Kulerzów, Libertów, Lusina, Włosań i Mogilany. Większość mieszkańców pracuje w pobliskim Krakowie lub w Skawinie, pozostali natomiast trudnią się rzemiosłem i drobnymi usługami.

Sołectwo Mogilany jest najliczniejsze, zamieszkuje w nim 3.452 mieszkańców. Stanowi ono centrum administracyjno-kulturalne gminy.

Gminę Mogilany zamieszkują ludzie pełni pasji i chęci działania. W związku z tym z roku na rok przybywa organizacji pozarządowych, które zajmują się działalnością na rzecz społeczności lokalnej, dbając o rozwój dzieci, młodzieży i osób starszych, a także promując region, sport oraz zdrowy tryb życia.

Seniorzy mogą skorzystać z oferty proponowanej przez Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Mogilanach, Klubu Senior+ prowadzony przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Mogilanach oraz Koła Emerytów i Rencistów w Libertowie i Mogilanach. Przy współpracy władz gminy z organizacjami pozarządowymi odbywają się cykliczne imprezy takie jak: Piknik z Okazji Dnia Dziecka, Święto Organizacji Pozarządowych.

Prężnie działa również Gminny Ośrodek Kultury z szeroką ofertą zajęć jak również wydarzeń takich jak koncerty muzyczne, przedstawienia teatralne, Przegląd Folklorystyczny im. Janiny Kalicińskiej – SPINKA KRAKOWSKA. W kalendarz lokalnych imprez wpisały się również na stałe: „Majówka w Mogilańskim Dworze” oraz potańcówka „Pożegnanie lata”. Mieszkańcy mogą też korzystać z zasobów Gminnej Biblioteki Publicznej.

Społeczność Mogilan jest bardzo muzykalna, działa tu Orkiestra Dęta we Włosani, Chór Mogilanum, Zespół Regionalny Mogilanie, Zespół Regionalny Bukowioki, Kapela Regionalna „Mogilanie”.

Więcej informacji o gminie na Stronie internetowej Gminy Mogilany: https://www.mogilany.pl oraz Facebooku: https://www.facebook.com/ug.mogilany

Ogólnopolską Kartę Seniora w Gminie Mogilany można odebrać w:
Miejsce:
Klub Senior+ w Mogilanach ul. Krakowska 5, 32-031 Mogilany

Godziny pracy klubu:
poniedziałki i środy: 13.00-17.00
wtorki, czwartki i piątki: 8.00-12.00
Kontakt telefoniczny: 533 347 719

Skip to content