• 27 września 2023 11:44

Głos Seniora

Redakcja Głos Seniora - Stowarzyszenie Manko - Ogólnopolska Karta Seniora

Miasto i Gmina Brzesko

sie 22, 2022

Położona w województwie małopolskim gmina Brzesko liczy 35 513 mieszkańców (stan na 30 kwietnia 2022). Miasto założone zostało pomiędzy 1344 a 1352 rokiem. W roku 1385 uzyskało prawa miejskie z nadania królowej Jadwigi.

Brzesko od początków swojej historii było ważnym ośrodkiem przemysłu i handlu w regionie. Rozwój grodu nad Uszwicą znacząco przyśpieszył, gdy w 1845 roku przybył w te strony Jan Ewangelista Goetz, założyciel Browaru Okocim. Dzisiaj gmina jest siedzibą ponad 2700 firm. Swoje fabryki mają tu m.in. Carlsberg Polska i CanPack S.A. W ostatnich latach uruchamiane są kolejne tereny przemysłowe przyciągające do gminy nowych inwestorów.

Gmina jest znakomicie skomunikowana. Przecinają je autostrada A4, dwie drogi krajowe oraz zmodernizowana magistrala kolejowa. Ogromne pieniądze inwestowane są w rozwój infrastruktury, dzięki czemu systematycznie poprawia się jakość życia mieszkańców.

Gmina Brzesko może się też poszczycić walorami turystycznymi i krajobrazowymi oraz miejscami służących także do uprawiania sportu i rekreacji. Zwiedzanie Ziemi Brzeskiej ułatwia mocno rozbudowana sieć ścieżek rowerowych. Zapraszamy do najczęściej i najchętniej odwiedzanych miejsc.

Rynek i Stare Miasto

Kompleks urbanistyczny z zabytkowymi kamienicami. Oprócz zwiedzenia Rynku warto wybrać się na spacer ulicami Kościuszki, Mickiewicza i Głowackiego, by zatrzymać się na dłużej na placu Żwirki i Wigury.

Kościół pw. NMP Matki Kościoła i św. Jakuba Apostoła

Wzniesiony w 1447 roku. Obecna neogotycka bryła to efekt modyfikacji dokonanych w 1863 i 1904 roku. Nowa świątynia pod wezwaniem Matki Kościoła, przylegająca do ściany północnej kościoła św. Jakuba, wybudowana została w latach 1979-1983. W 2018 roku  kościół parafialny św. Jakuba w Brzesku został podniesiony do rangi Sanktuarium Świętego Jakuba Starszego Apostoła przy Drodze „Via Reggia”.

Ratusz

Pochodzący z 1909 roku piętrowy Ratusz  z wieżą znajduje się przy ulicy Kościuszki. Obecnie mieści się w nim Urząd Stanu Cywilnego.

Figura św. Floriana

Figura została ufundowana przez brzeskich mieszczan, a uroczyste jej odsłonięcie nastąpiło w 1731 roku. Po pożarze miasta w 1904 roku rzeźba została odnowiona w 1906 roku i ustawiona na środku Rynku Starego Miasta. Ostatnie prace restauratorskie poczyniono w 2022 roku. Barokowy posąg świętego, wykonany z białego piaskowca, jest najstarszą tego typu rzeźbą we wschodniej części województwa małopolskiego.

Muzeum Regionalne

W  2016 roku w jednej z kamienic położonych przy brzeskim Rynku utworzono Muzeum Regionalne. Do dyspozycji zwiedzających pozostają cztery pomieszczenia, a eksponaty w nich prezentowane zostały ułożone według klucza uwzględniającego odrębne tematyki.

Browar Okocim i Pałac Goetzów

Wybudowany w 1845 r. i rozbudowywany do lat 30. XX wieku zespół urbanistyczno-architektoniczny Browaru Okocim oraz sąsiadujący z nim zespół pałacowo-parkowy Goetzów-Okocimskich należą do najciekawszych zabytków Małopolski.

Szczepanów

Jedna z najstarszych miejscowości w okolicy. Około 1036 r. urodził się tutaj patron Polski – św. Stanisław, biskup, męczennik (zm. 1079), a w 1667 r. Andrzej Szembek późniejszy prymas Polski. Z miejscowością związany był również Jan Długosz – historyk, kanonik krakowski i proboszcz szczepanowski współfundator tutejszego kościoła.

Sport

W gminie Brzesko systematycznie rozbudowywana jest infrastruktura sportowa i rekreacyjna. W samym mieście funkcjonują trzy pełnowymiarowe hale sportowe, podobna znajduje się w Okocimiu, dobiega końca budowa hali w Mokrzyskach. Ponadto istnieją trzy mniejsze przyszkolne sale gimnastyczne w Brzesku i Jasieniu, a aktualnie trwają prace projektowe związane z budową trzech nowych obiektów tego typu. W trzech miejscach gminy do dyspozycji mieszkańców są trzy kompleksy boisk sportowych Orlik. W każdej miejscowości istnieją boiska z naturalną lub sztuczną nawierzchnią trawiastą. Bazę sportową uzupełniają zautomatyzowana kręgielnia, bowlingownia,

kryta pływalnia, korty tenisowe, w najbliższej przyszłości na terenie Parku Rozrywki na Słotwinie powstanie Skate Park.

Kultura

Regionalne Centrum Kulturalno-Biblioteczne to największa w gminie budowla mieszczące dwie placówki kulturalne – Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna oraz Miejski Ośrodek Kultury.

Ogólnopolską Kartę Seniora można wyrobić w:

miejsce: Urząd Miejski – Wydział Strategii i Rozwoju (pokój 12 i 13)

Brzesko, ul. Głowackiego 51

Kiedy:

Poniedziałek – piątek: 7.30 – 15.30

Skip to content