• 18 lipca 2024 01:06

90 lat Zwycięstwa Challenge – Święto Lotnictwa Polskiego!

90 lat Zwycięstwa Challenge – Święto Lotnictwa Polskiego!

Pokazy lotnicze, wystawy okolicznościowe, koncert Filharmonii Krakowskiej i Orkiestry Sił  Powietrznych, pokazy filmowe, apel pamięci poległych lotników i prezentacje organizacji  związanych z lotnictwem – to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych na obchody Święta  Lotnictwa Polskiego ustanowionego na pamiątkę zwycięstwa Franciszka Żwirki i Stanisława  Wigury w Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge 1932. 

Kiedy obchodzimy i skąd się wzięło Święto Lotnictwa? 

W tym roku przypada 90-ta rocznica sukcesu polskich lotników osiągniętego 28 sierpnia 1932  roku. Główne obchody Święta Lotnictwa w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie odbywać  się będą w niedzielę 28 sierpnia 2022. Wstęp do Muzeum będzie wolny, ale część programu  rozpocznie się już dzień wcześniej, wieczorową porą. 

Czym były zawody Challenge? 

Challenge Internationale de Tourisme (Międzynarodowe Zawody Samolotów Turystycznych) był najbardziej prestiżowym turniejem lotniczym na świecie w okresie międzywojennym.  Zawody te cieszyły się ogromnym zainteresowaniem społeczeństwa polskiego. Polskie  zwycięstwo w 1932 r. – zarówno załogi, jak i samolotu rodzimej konstrukcji – było pierwszym sukcesem naszego lotnictwa na skalę światową, który wzbudził prawdziwą euforię na miarę  dzisiejszych zwycięstw piłkarskiego mundialu. Na pamiątkę tego zdarzenia Święto Lotnictwa  Polskiego jest obchodzone 28 sierpnia.  

Miejsce, gdzie odbywa się większość obchodów Święta Lotnictwa, czyli Muzeum Lotnictwa  Polskiego w Krakowie, ma bezpośredni związek z tym wydarzeniem. Muzeum mieści się na  terenie pierwszego krakowskiego lotniska Rakowice-Czyżyny, funkcjonującego od czasów  zaborów do początku lat 60. Podczas Challenge w 1932 r. było jednym z lotnisk etapowych  lotu dookoła Europy, będącego częścią turnieju. 

Co będzie się działo w ramach obchodów Święta Lotnictwa? 

Najwięcej spektakularnych wydarzeń zaplanowano na niedzielę 28 sierpnia, wtedy na terenie  Muzeum zorganizowane będą pokazy lotnicze. Zobaczymy m.in. samoloty historyczne An-2  “Wiedeńczyk”, Jak-18, PiperL-4HCub, Boeing Stearman N2S-3, PZL-104 Wilga, Jak-12M, Tulak; na samolotach akrobacyjnych Extra 330 zaprezentuje się grupa akrobacyjna Firebirds, ponadto  będzie można podziwiać samoloty i śmigłowce wojskowe z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego:  CASA C-295M, M-28 Bryza oraz śmigłowiec Mi-8 z 3. Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej.

Historię wyjątkowego zwycięstwa w zawodach Challenge poznać będzie można na wystawie  w Gmachu Głównym pt. „90 lat Zwycięstwa Challenge”. Imprezę uświetni koncert Orkiestry  Sił Powietrznych z Poznania, a także pokazy filmów archiwalnych z lat 30-tych

Nie zabraknie też upamiętnienia polskich lotników poległych poprzez uroczysty apel pamięci,  a także mszę świętą inaugurującą niedzielne obchody. Ważną informacją jest fakt, że na  wszystkie niedzielne wydarzenia wstęp jest wolny, podobnie jak na wszystkie wydarzenia  związane z wystawą okolicznościową. 

Wydarzenia towarzyszące obchodom rozpoczną się już w sobotę wieczorem 27sierpnia, kiedy  na terenie Muzeum odbędzie się uroczysty koncert Filharmonii Krakowskiej, tworzącej  muzyczną oprawę do równolegle wyświetlanych archiwalnych filmów z zawodów Challenge.  Po koncercie nastąpi oficjalne otwarcie wystawy, a chętni będą mogli wziąć udział  w wieczornym zwiedzaniu Muzeum

Sierpniowy ostatni weekend wakacji nie będzie jednak jedynym czasem, kiedy Muzeum  Lotnictwa przypominać będzie historię sukcesów polskiego lotnictwa, przez cały kolejny  miesiąc będą organizowane tematyczne warsztaty, spacery oraz inne wydarzenia, o których  informacje umieścimy na bieżąco na muzealnych stronach. Będą to wydarzenia nieodpłatne  dzięki dotacji Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego poprzez Muzeum Historii Polski  w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”. 

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Marszałek Województwa Małopolskiego Witold  Kozłowski, Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita oraz Aeroklub Polski. 

Szczegóły na temat projektu: www.muzeumlotnictwa.pl 

www.facebook.com/MuzeumLotnictwa 

SOBOTA 27.08 

18:00 – Koncert Filharmonii Krakowskiej 

19:00 – Wernisaż wystawy 90 lat zwycięstwa Challenge 

19:00 – 21:00 – Wieczorne zwiedzanie Muzeum 

NIEDZIELA 28.08 

10:30 – Uroczysta msza święta 

11:30 – Apel Pamięci Poległych Lotników 

12:30- Koncert Orkiestry Sił Powietrznych 

14:00 – Pokazy lotnicze 

16:45 – Oprowadzanie po wystawie 

17:00 – Projekcje filmowe  

I wiele innych atrakcji