• 1 grudnia 2023 07:40

Dziedzictwo przemysłowe: zarządzanie i rewitalizacja. Spotkania autorskie

mar 26, 2022

Spotkanie autorskie online z dr Agnieszką Konior wokół książki „Zarządzanie dziedzictwem kulturowym w kontekście procesu rewitalizacji obszarów poprzemysłowych”. Zapraszamy na platformę Clickmeeting oraz transmisję na fanpage’u facebookowym Nowohuckiego Laboratorium Dziedzictwa (https://facebook.com/NHLab) 29 marca 2022 r o godz. 19:00.

Prowadzenie: Urszula Tłomak, dr Jarosław Klaś.

Organizator: Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa. Partner: Instytut Badań Organizacji Kultury – IBOK. Limit miejsc w pokoju webinarowym: 50 os.

Książka dr Agnieszki Konior porusza kwestię tego, w  jaki sposób dziedzictwo kulturowe może być wykorzystywane w rewitalizacji terenów poprzemysłowych. Omówiono w niej pięć kluczowych dla polskiej rewitalizacji obszarów przemysłowych: Księży Młyn w Łodzi, Nikiszowiec w Katowicach, Starą Kopalnie w Wałbrzychu, Wyspę Młyńską w Bydgoszczy oraz Zabłocie w Krakowie. Wnioski w niej zawarte można także odnieść do rewitalizacji pozostałych obszarów miejskich. W książce starano się wskazać, że wykorzystania dziedzictwa kulturowego w  procesach rewitalizacyjnych nie można powiązać tylko z odnową zabytkowych budynków – to proces znacznie szerszy, obejmujący również niematerialne aspekty, mający wpływ na działania w sferze społecznej i gospodarczej.

Konior Agnieszka (2021), Zarządzanie dziedzictwem kulturowym w kontekście procesu rewitalizacji obszarów poprzemysłowych, Kraków: Wydawnictwo Attyka.

Z książką można zapoznać się tutaj: http://www.attyka.net.pl/userdata/public/assets/zarzadzanie%20dziedzictwem%20kulturowym.pdf?fbclid=IwAR3Ov6BJ1mmVO3zPF8yKcMO4XF8M8tfBsKBTLWt_ZOIhhPN-d3wZQvb0bbU

Agnieszka Konior – pracuje w Zakładzie Zarządzania Kulturą, w Instytucie Kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Prezes Instytutu Badań Organizacji Sektora Kultury – IBOK. W 2019 roku obroniła pracę doktorską w dziedzinie nauk humanistycznych, w dyscyplinie nauk o zarządzaniu. Przewodnicząca komitetu organizacyjnego konferencji: Badania w sektorze kultury (2020) i Badania publiczności w instytucjach kultury (2019). Współpracuje z Krakowskim Biurem Festiwalowym przy realizacji programu Kraków – Miasto Literatury UNESCO tworząc cykl spacerów literackich po Krakowie. Członek zespołu następujących projektów badawczych dofinansowanych w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Obserwatorium Kultury: Szlaki kulturowe jako medium zmian w kulturze (2015-2016), Światowe Dni Młodzieży 2016 jako fenomen społeczny, kulturowy i religijny (2016). Interesuje się zagadnieniami związanymi z zarządzaniem dziedzictwem kulturowym, turystyką kulturową i metodologią badań w kulturze.

Szczegółowe informacje:
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 47, 21, 20, nhlab@okn.edu.pl
www.nhlab.okn.edu.pl
www.facebook.com/NHlabOKN

Skip to content