• 28 września 2022

Kronikarze życia. Agencje fotograficzne Ostkreuz i Magnum – spotkanie z cyklu „Dekady ze sztuką”

lut 25, 2022

Ostkreuz to nazwa przystanku berlińskiej kolei miejskiej, jednego z najważniejszych węzłów przesiadkowych w mieście. Jednak Ostkreuz to także nazwa założonej w 1990 roku w Berlinie agencji fotograficznej, która zasłynęła w świecie dzięki wnikliwym reportażom dokumentującym przemiany społeczne, kulturowe i ekonomiczne Niemiec po upadku muru berlińskiego. Wzorem dla Ostkreuz stała się inna legendarna agencja fotograficzna – Magnum Photos, działająca do dziś od 1947 roku.

Wykład przypominający wystawę „NRD. Opowieści z kraju, którego już nie ma” będzie poświęcony działalności tych dwóch legend fotografii reportażowej i dokumentalnej drugiej polowy XX wieku: związanym z tymi instytucjami postaciom, założeniom programowym, a także specyficznej roli fotografii jako potężnego narzędzia kształtowania opinii publicznej.

Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza na spotkanie online za pośrednictwem platformy Zoom 28 lutego, o godz. 12.00. Uczestnictwo w wykładzie jest bezpłatne. Aby otrzymać link do wzięcia udziału, należy wysłać zgłoszenie na adres mailowy: warsztaty@mck.krakow.pl

Prowadzenie:

Dr Małgorzata Jędrzejczyk – historyczka sztuki, kuratorka. Studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, Universität Wien i Humboldt-Universität zu Berlin. Absolwentka interdyscyplinarnego programu studiów Środowisko–Technologie–Społeczeństwo (UJ). Autorka artykułów naukowych o sztuce i architekturze XX wieku oraz publikacji w katalogach wystaw i czasopismach. Współredaktorka antologii tekstów „obraz/ciało” oraz publikacji „Komponowanie przestrzeni. Rzeźby awangardy”. Współautorka i kuratorka artystyczno-naukowego programu “Exercising Modernity” (Pilecki-Institut Berlin). W ramach swojej pracy doktorskiej przygotowywanej w Instytucie Historii Sztuki UJ prowadzi badania nad koncepcją przestrzeni w twórczości Katarzyny Kobro.

Seria wykładów „Dekady ze sztuką” to autorski wybór tematów, które zaktualizowane, poszerzone i uzupełnione o omówienie jednej – za każdym razem innej – z minionych wystaw pozwolą powrócić do bogatej i zróżnicowanej działalności Międzynarodowego Centrum Kultury w ostatnich latach.

Skip to content