• 2 grudnia 2022

Krzeszowickie święto muzyki improwizowanej

gru 13, 2021 , ,

Jesienną porą przechodząc obok Państwowej Szkoły Muzycznej w Krzeszowicach można było usłyszeć frazy znacznie różniące się od tych „klasycznych”, a to za sprawą organizowanych w szkole IX Integracji Jazzowych Krzeszowice 2021. Przez półtora miesiąca szkolne pomieszczenia tętniły bluesem, swingiem, bebopem a nawet jazzrockiem. Uczestnicy integracji pod czujnym okiem znakomitych artystów – pedagogów bezpiecznie poznawali magiczny świat muzyki improwizowanej. Tegoroczna edycja była pod hasłem muzyka łączy pokolenia, gdyż krzeszowicka szkoła muzyczna, podobnie jak i Gmina Krzeszowice, są  przyjazne seniorom (Gmina jest Partnerem Programu Gmia Przyjazna Seniorom, a Szkoła Partnerem Programu Szkoła Przyjazna Seniorom).

Organizatorzy: Stowarzyszenie „Pokochajmy muzykę” i Państwowa Szkoła Muzyczna I st.,  tak zaplanowali poszczególne wydarzenie ażeby muzyką integrować ludzi w różnym wieku.  Krzeszowickie spotkania z muzyką improwizowaną rozpoczęły się 6 października, wykładem inauguracyjnym, ilustrowanym muzyką na żywo, który wspólnie przeprowadzili Magdalena i Jerzy Suruło. Następnie maestro Janusz Szrom wybitny polski wokalista jazzowy poprowadził warsztaty wokalne. Trzeba zaznaczyć, że dr hab. Janusz Szrom jest utytułowanym artystą i ma na swoim koncie m.in. dwie złote płyty za projekt „Straszni Panowie Trzej” oraz „Pogadaj ze mną”  jest  też autorem trzytomowej  monografii Andrzeja Zauchy.

  Kolejnym wykładowcą, który przeprowadził warsztaty instrumentów klawiszowych, był akordeonista, pianista, aranżer, członek zespołu Golec Łorkiestra Piotr Kalicki. Nowością tegorocznej edycji integracji były warsztaty gitarowe prowadzone przez dra Piotra Domagałę z Akademii Muzycznej w Katowicach. Nauczyciel krzeszowickiej szkoły muzycznej perkusista Ryszard Pałka, który wraz z zespołem Bester Quartet nagrał, w tym roku znakomitą płytę upamiętniającą setną rocznicę urodzin Astora Piazzolli pt.  Piazzolla Angels, poprowadził warsztaty instrumentów perkusyjnych. Jerzy Suruło dyrektor szkoły muzycznej zajął się  warsztatami orkiestrowymi i przygotowaniem Big – bandu IX Integracji Jazzowych Krzeszowice 2021. Bardzo mocną osobowością tegorocznych integracji był znany doskonale uczestnikom warsztatów trębacz dr hab. Maciej Fortuna profesor  Akademii Muzycznej w Poznaniu. Z saksofonistami, klarnecistami i flecistami pracował znany i ceniony krakowski jazzman Leszek Nowotarski. W ramach IX Integracji Jazzowych odbyły się dwa spotkania w formie Jam session, które dały uczestnikom możliwość sprawdzenia nabytych podczas warsztatów umiejętności improwizowania. Wszystkie te działania zmierzały do punktu kulminacyjnego IX Integracji Jazzowych, czyli  wielkiego koncertu  finałowego. 20 listopada o godz.18  w otoczeniu obrazów krakowskiej artystki Maggie PIU,  rozpoczął się  wielki koncert finałowy. Jako suport z trzema utworami wystąpiła Młodzieżowa Orkiestra dęta. W czasie przeorganizowania sceny głos zabrał prezes MANKO i MIRS oraz redaktor naczelny Głosu Seniora Łukasz Salwarowski, który podziękował szkole muzycznej i Gminie Krzeszowice za współpracę i wsparcie VIII Międzynarodowych Senioralióww Krakowie). W międzyczasie na scenie zainstalowało się combo (Piotr Kalicki p., Mikołaj Sikora b., Ryszard Pałka dr.), które akompaniowało w tej części koncertu. W stronę publiczności popłynęły pierwsze dźwięki ballady Lullaby of Birdland w wykonaniu Magdaleny Suruło z efektownym solem trębacza Macieja Fortuny. Następnie młodziutka Hania Mucha  skradła serca publiczności uroczo wykonując piosenkę z filmu Księżniczka i żaba. Po gromkich oklaskach na estradzie pojawił się duet wokalny, maestro Janusz Szrom i Magdalena Suruło, który w musicalowej konwencji przedstawił swoją interpretację piosenki L.O.V.E. z mistrzowską improwizacją wokalną maestro Janusza Szroma.

Na zakończenie drugiej części koncertu akordeonista Michał Kędzierski zagrał z towarzyszeniem combo standard jazzowy w nietypowym metrum 5/4  „Take Five”. Atmosfera koncertu sięgnęła zenitu. Na scenie rozpoczął swój występ Big-band IX Integracji Jazzowych w skład, którego weszli wszyscy wykładowcy. Potężne brzmienie wypełniło każdy skrawek szkolnej auli (zbyt małej jak na wielki finał). Wspaniała krzeszowicka publiczność bardzo żywiołowo oklaskiwała każdy utwór i każdą solówkę dając muzykom olbrzymią dawkę energii. Zabrzmiały utwory: Every Day, Almost Like Being in Love, Sweet Home Chickago. Przed piosenkami z repertuaru Andrzeja Zauchy Byłaś serca biciem i Bądź moim natchnieniem dr hab. Janusz Szrom, w krótkim wykładzie,  przybliżył sylwetkę tego niezapomnianego, przedwcześnie, tragicznie zmarłego wokalisty. W końcu przyszedł czas na bis, Janusz Szrom cytując Bogdana Hołownię (pianistę, wykładowcę VIII Integracji Jazzowych), powiedział że najpiękniejsze jest to co nieznane, czyli następny dźwięk w muzyce improwizowanej. Ku zaskoczeniu Big-bandu IX Integracji Jazowych i publiczności zaprosił Magdalenę Suruło do zaimprowizowania standardu All of Me. Standard ten spodobał się krzeszowickiej publiczności, która nagrodziła artystów owacjami na stojąco. To niewątpliwie było wielkie święto muzyki improwizowanej w Krzeszowicach. Szkoda, że Krzeszowice nie dysponują dużą profesjonalną sala koncertową, która  pomieściłaby wszystkich chcących przeżywać koncerty na żywo. Tych z państwa,  dla których zabrakło miejsca w auli organizatorzy przepraszają i odsyłają na portal youtube, gdyż tam zamieszczone są filmiki z IX Integracji Jazzowych Krzeszowice 2021. Tak bardzo pożyteczny projekt edukacyjno – kulturalny mógł zaistnieć dzięki ofiarności: Urzędu Gminy Krzeszowice, Kopalni Porfiru i Diabazu z prezesem Danielem Kłosowskim, firmie dra inż. Sylwestra Piasnego Hardkop  oraz innych darczyńców. Organizatorzy składają serdeczne podziękowania gazetom: Magazyn Krzeszowicki, Głos seniora, Przełom, najstarszemu stowarzyszeniu jazzowemu w Polsce Śląskiemu  Jazz Clubowi z prezesem Danielem Ryciakiem oraz galerii Maggie PIU z Krakowa. Pomysłodawca i gospodarz imprezy, dyrektor szkoły muzycznej Jerzy Suruło serdecznie dziękuje wszystkim uczestnikom – sympatykom jazzu w Krzeszowicach i zaprasza na jubileuszowy X Festiwal Muzyki Improwizowanej – Integracje Jazzowe już za rok. Do zobaczenia.

Skip to content