• 2 grudnia 2022

Bydgoszczanki oszukane przez fałszywych policjantów!

gru 13, 2021 , ,
stop manipulacji, fałszywi policjanci, grafika

Kolejne osoby padły ofiarami oszustów. Pamiętajmy, że POLICJANCI nigdy i pod żadnym pozorem nie zwracają się z prośbą o przekazanie jakichkolwiek kwot pieniędzy. Bądźmy czujni i nie przekazujmy żadnych pieniędzy osobom podającym się za policjantów. To oszuści!

W czwartek (09.12.2021) policjanci z bydgoskich Wyżyn zostali powiadomieni o oszustwie na 65-latce, która straciła ponad 21 tysięcy złotych. Podczas rozmowy telefonicznej oszust nakłonił pokrzywdzoną do wydania pieniędzy i pozostawienia ich w piaskownicy w rejonie miejsca zamieszkania. W ten sposób bydgoszczanka miała pomóc policji w ujęciu szajki przestępców.  Po pewnym czasie zorientowała się, że została oszukana. To jednak nie jedyne oszustwo, do którego doszło w ostatnich dniach w Bydgoszczy.

Dzień wcześniej (08.12.2021) do mieszkanki bydgoskiego Szwederowa zadzwoniła osoba podająca się za funkcjonariusza policji. Pod legendą zagrożonych oszczędności rozmówca nakłonił 79-latkę do wypłaty gotówki w kwocie 63500 zł, a następnie pozostawienia jej w wyznaczonych miejscach. Seniorka nie podejrzewając złych intencji osoby dzwoniącej zrobiła tak, jak została poinstruowana. Po kilku godzinach zorientowała się, że padła ofiarą oszustów.

Pamiętajmy, że POLICJANCI nigdy i pod żadnym pozorem nie zwracają się z prośbą o przekazanie jakichkolwiek kwot pieniędzy. Tego rodzaju sytuacje są dowodem na to, że mamy do czynienia z oszustami. Niestety dopiero po wszystkim ofiara orientuje się, że została oszukana, bardzo często wcześniej przekazując oszustom oszczędności swojego życia, a nawet zaciągając kredyty.

Oszustwa „na wnuczka” i „na policjanta”, to oszustwa, w których ofiarami są przeważnie osoby starsze. Metoda działania przestępców w takich przypadkach za każdym razem jest bardzo podobna. Najczęściej wyszukują osobę, jej adres i numer telefonu w książce telefonicznej, po czym nawiązują kontakt. Podają się za członka rodziny: wnuczka, kolegę, przyjaciela, a ostatnio najczęściej policjanta. W tym ostatnim przypadku informują najczęściej, że prowadzą akcję przeciwko przestępcom, którzy okradają ludzi z oszczędności ich życia. Do tego prowadzą rozmowę w taki sposób, że osoba pokrzywdzona jest przekonana, że rozmawia z prawdziwym policjantem.

Apelujemy również do bliskich osób starszych – zadbajcie Państwo o bezpieczeństwo seniorów. Powiedzcie im o zagrożeniach, uczulcie na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści. Porozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o czyhających na nich zagrożeniach ze strony takich osób. Wpłyńcie Państwo na osoby starsze, by kontaktowały się z Wami i pytały o radę.

Pamiętajmy!! Policjanci nigdy nie dzwonią w takich przypadkach jak opisują to oszuści podający się za policjantów i nigdy nie żądają wypłaty pieniędzy.

  • Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości zawsze możemy zadzwonić na Policję.
  • 112 to numer alarmowy, pod którym mogą Państwo uzyskać pomoc.

kom. Lidia Kowalska
Zespół Prasowy KWP w Bydgoszczy

Skip to content