Gmina Kórnik

Miasto i Gmina Kórnik jest jednym z najczęściej odwiedzanych w Polsce miasteczek turystycznych. Leży niemal w samym sercu Wielkopolski nieopodal Poznania. Korzeniami głęboko wrośnięte w historię wyrasta ku przyszłości. Szczyci się wielością zabytków, symbiozą natury i kultury, gospodarnością, a także z rozmachem planowanym rozwojem. Gmina jest niewielka, ale prężna. W 29 sołectwach mieszka ponad 30 tysięcy osób, z czego ok. 7,5 tys. to mieszkańcy Kórnika. Działa tu ponad 3,5 tys. podmiotów gospodarczych.

Zamek i Arboretum
Chlubą miasta jest zespół pałacowo – parkowy z kościołem parafialnym i nekropolią właścicieli. Zespół jest wpisany przez Prezydenta Rzeczypospolitej na listę Pomników Historii. Jest to miejsce o szczególnych walorach architektonicznych, przyrodniczych i kulturowych. Najstarsze i największe w Polsce, a czwarte co do wielkości w Europie, Arboretum Kórnickie, to ponad 30 tys. gatunków drzew i krzewów z pasją zasadzanych i utrzymywanych przez kolejne pokolenia kórniczan od czasów jego założenia przez Tytusa Działyńskiego. Dziś to popularne miejsce codziennych spacerów mieszkańców i głównie weekendowych odwiedzin turystów. Przed wejściem do arboretum można delektować się harmonią budynków posadowionych na podzamczu.

Noblistka z Kórnika
W Kórniku – Prowent urodziła się Wisława Szymborska. Przy promenadzie jej imienia znajduje się ławeczka z postacią noblistki oraz kotem z wiersza „Kot w pustym mieszkaniu”.

Ogólnopolską Kartę Seniora można wyrobić w:
Urząd Miasta i Gminy Kórnik
Plac Niepodległości 1
62-035 Kórnik

Godziny pracy Urzędu:
poniedziałek: 8:00 – 16:00, wtorek-piątek: 7:30 – 15:30

– Kontakt tel:
61 8 170 411, 515 229 684

– Strona internetowa
https://www.kornik.info/