• 25 lipca 2024 02:35

Konferencja “Uspokój swój pęcherz – profilaktyka, diagnostyka, leczenie” już za nami

lis 8, 2021 #Senior, #seniorzy

5 listopada 2021 roku w hotelu Krakowie odbyła się regionalna konferencja edukacyjna “Uspokój swój pęcherz – profilaktyka, diagnostyka, leczenie” pod patronatem Głosu Seniora. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za obecność, aktywną dyskusję oraz wsparcie akcji #Movember.

Szacuje się, że w Polsce problem nietrzymania moczu dotyczy 6-8% społeczeństwa, czyli w samym województwie małopolskim na nietrzymanie moczu może cierpieć nawet 239 tys. osób. Mimo to osoby dotknięte schorzeniami układu moczowo-płciowego nie wiedzą skąd czerpać informacje na temat metod diagnostyki, leczenia lub profilaktyki nietrzymania moczu. Pacjenci wstydzą się porozmawiać z lekarzem na temat krępujących ich objawów, a lekarze i pielęgniarki rzadko podejmują temat kłopotów z pęcherzem podczas przeprowadzania wywiadu lekarskiego. Chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom pacjentów, którzy są zainteresowani poszerzeniem swojej wiedzy zorganizowano bezpłatną konferencję pt. “Uspokój swój pęcherz – profilaktyka, diagnostyka, leczenie”.


Konferencja dedykowana była dla wszystkich zainteresowanych tematem osób. Podczas jej trwania wysłuchaliśmy wystąpień znakomitych specjalistów w dziedzinie medycyny rodzinnej, urologii, ginekologii i psychologii:

  • dr Honoraty Błaszczyk,
  • dr Anny Katarzyny Czech,
  • prof. Pawła Adamowicza,
  • Leszka Gugi.

Prelegenci poruszyli tematy obejmujące: profilaktykę i diagnostykę schorzeń układu moczowo-płciowego oraz dokonali przeglądu aktualnych, dostępnych w Polsce terapii w zakresie leczenia inkontynencji, w tym dostępnej w Polsce od 2019 roku neuromodulacji nerwów krzyżowych.

Na starcie konferencji wszyscy uczestnicy zgodnie wsparli akcję Movember. Idea kampanii Movember jest prosta – przez cały listopad mężczyźni zapuszczają wąsy, nie tylko na znak solidarności, ale również aby wzbudzić ciekawość otoczenia oraz zapoczątkować dyskusję na temat profilaktyki oraz zachorowalności na nowotwory prostaty oraz jąder. My do wsparcia tej inicjatywy wykorzystaliśmy papierowe wąsy 🙂