• 7 grudnia 2022

XIX Spotkanie Artystyczne Seniorów w Międzyzdrojach

paź 18, 2021

Ostatni wrześniowy weekend w Międzyzdrojach, upłynął w radosnej atmosferze tańca i śpiewu seniorów. Do nadmorskiego, pięknie witającego promieniami jesiennego słonka uzdrowiska zjechały zakwalifikowane na XIX Spotkania Artystyczne Seniorów Zespoły Artystyczne z całej Polski.

W sobotę barwny korowód uczestników imprezy przeszedł ulicami miasteczka, gromkim śpiewom nie było końca. Trudno w skrócie przytoczyć choć kilka tytułów utworów, które łączyły maszerujące gremium we wspólnym śpiewaniu. Napisać, iż Międzyzdroje były gwarne jak w letnim sezonie to jak nic nie napisać, bawili się wszyscy młodzi i starsi,
w przepięknych strojach ubrane Zespoły i przypadkowi nadmorscy spacerowicze. Na placu przed Molem seniorzy odtańczyli uroczystego staropolskiego poloneza otwierając formalnie spotkanie.

Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Drezdenko reprezentowały Zespoły Śpiewacze „Złoty Wiek” oraz ‘’Orły 60+’’, Teatrzyk ‘’Senior-Rita ‘’ i niezawodna nasza gawędziarka Eulalia Świniarska. Natomiast Zespół Taneczny „Pasjonata” (z Drezdeneckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku) prezentował swoje barwne układy taneczne.
Po uroczystym przywitaniu gości i inauguracji Przeglądu w Amfiteatrze rozpoczęły się przesłuchania konkursowe.
Jury oceniało prezentacje i specjalnie przygotowane występy na dużej scenie, równocześnie przez dzień trwały uliczne prezentacje poszczególnych zakwalifikowanych grup artystycznych. Zespoły, które już wystąpiły lub miały wystąpić następnego dnia prezentowały się plenerowo: na międzyzdrojowych uliczkach, w pięknym Parku Chopina, na nadmorskiej promenadzie przy Molo oraz na znanej wszystkim Alei Gwiazd.

Międzyzdroje prezentowały się przepięknie, gwarnie i kolorowo dla seniorów i z seniorami. Możliwość pokazania swoich działań artystycznych jest cudowną przygodą. Scena, trema konkursowego występu czy bezpośrednia wymiana doświadczeń wiele uczy i jednocześnie daje wiele radości. Uczestnictwo w konkursie to wspieranie własnego rozwoju artystycznego, to droga do profesjonalizmu. Warto być razem, bo powstają artystyczne przyjaźnie, które dają nowe pomysły i energię do dalszej pracy. Bezcenna jest również promocja działań we własnym środowisku i pokazywanie się na zewnątrz, która pozwala na integrację i tworzenie większego grona miłośników różnego rodzaju sztuki.

W niedzielę do południa, dalej kolorowe grupy w kilkunastu miejscach prezentowały swój artystyczny dorobek dla kuracjuszy i weekendowych gości, którzy właśnie przebywali w Międzyzdrojach, wesołe śpiewy i tańce rozweselały wszystkich. O godz. 14 rozpoczęło się podsumowanie i zakończenie wyjątkowo słonecznego XIX Spotkania Artystycznego Seniorów z odczytaniem finałowych wyników konkursu. Laureatom przyznano atrakcyjne nagrody pieniężne, pamiątkowe dyplomy i statuetki.

Główną nagrodę Grand Prix otrzymał drezdenecki Zespół Pani Krystyny Żak „Pasjonata”, który tworzy z dwunastoma pasjonatkami tańca od 9 lat.

Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów
Krystyna Żak

Autor zdjęć; Bogdan Mazur

Skip to content