• 25 września 2023 05:08

Głos Seniora

Redakcja Głos Seniora - Stowarzyszenie Manko - Ogólnopolska Karta Seniora

Dlaczego warto rozmawiać, dzielić się emocjami i szukać pomocy?

paź 18, 2021

Żyjemy w bardzo trudnych czasach. Za nami trzy fale pandemii i społecznej izolacji. Aktualna sytuacja nadal wzbudza niepokój i lęk, co utrudnia myślenie o przyszłości, wstrzymując często nasze plany życiowe. Powszechna izolacja, zdalna praca i szkoła, naruszyły bliskie więzi z rodziną i dotychczasową grupą społeczną. 


Wiele osób ograniczyło swoje kontakty nawet z najbliższymi i przyjaciółmi. Narastające poczucie samotności i bezsilności jest powodem nastroju depresyjnego, coraz częściej też szczególnie u dzieci i młodzieży nasilają się myśli katastroficzne. Konsekwencją tak drastycznej zmiany funkcjonowania i powszechnej izolacji jest obserwowalny wzrost
zaburzeń lękowych i depresyjnych. 

Tłumione emocje wpływają nie tylko na nasze samopoczucie psychiczne, emocjonalne i odczuwaną jakość życia, ale mogą wprost przekładać się na naszą kondycję fizyczną, osłabiając zasoby naszego organizmu i doprowadzając do wielu chorób, w tym szczególnie kardiologicznych i nowotworowych. Emocje wpływają na pogorszenie relacji społecznych i tak już mocno naruszonych z powodu pandemii. Oznacza to, że trudniej jest nie tylko otrzymywać wsparcie od dotychczasowej grupy społecznej, ale także przekazywać go innym. 

Długi czas oczekiwania na konsultacje psychologiczną i psychiatryczną w ramach publicznej i prywatnej służby zdrowia sprawia, że wiele potrzebujących osób, którym można by skutecznie pomóc, zostaje sama, prowokując utrwalanie się i narastanie objawów.

Zadzwoń po pomoc!


Dzięki akcji Kraków Pomaga, krakowianie przez 5 dni w tygodniu mają możliwość skorzystania z bezpłatnej konsultacji i porady psychologicznej oraz uzyskania potrzebnego wsparcia bez wychodzenia z domu. Pierwsza konsultacja telefoniczna z psychologiem może być początkiem rozumienia swoich problemów i trudności oraz wstępem do zmiany życiowej i poprawy samopoczucia swojego bądź swoich bliskich. 


Rozmowa o emocjach ze specjalistą o przeżywanych trudnościach czy problemach pomoże obniżyć napięcie i lęk, wzmocni poczucie bezpieczeństwa oraz pozwoli poczuć się słuchanym i rozumianym. Ponadto konsultacja ma ogromną wartość informacyjną w kontekście skutecznego poszukiwania pomocy i wsparcia.

Jeśli nie wiesz, czy potrzebujesz pomocy psychologicznej, ale czujesz, że emocjonalnie jest ci źle, jeśli trudno ci zrozumieć siebie i swoje reakcje, nie czekaj, tylko zadzwoń i porozmawiaj o tym, co możesz dla siebie zrobić. 

Telefon konsultacji psychologicznych KrakowPomaga.pl: 
+48 12 379 49 63 jest czynny według poniższego harmonogramu:

 • poniedziałek – godz. 19.00–20.30
 • wtorek – godz. 8.00–11.00
 • środa – godz. 18.00-21.00
 • czwartek – godz. 15.30- 17.00
 • piątek – godz. 18.00–21.00
  Przy telefonie dyżurują wykwalifikowani specjaliści – doświadczeni psychologowie i
  psychoterapeuci.

  Nie czekaj! Daj sobie pomóc!

Skip to content