Słuchacze Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bydgoszczy wypoczywają na polskim Bałtykiem.

Słuchacze KUTW to niespokojne duchy. Zaledwie w połowie września jedna grupa seniorów wróciła z wczasów na Riwierze Olimpijskiej w Grecji. Teraz kolejna grupa seniorów z Bydgoszczy wyjechała do Karwi. Bydgoszczanie po drodze na Wybrzeże zwiedzili jeszcze Zamek Jan III Sobieski w Rzucewie. Obecnie jest to obiekt świadczący usługi hotelarskie.

 – Słuchacze  Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bydgoszczy wypoczywają w Karwi. W ciszy i spokoju mogą się tu oderwać się od codzienności. Atmosfera koleżeństwa pozwala również zapomnieć na moment o pandemii.
Przy sztormowym wietrze i pełnym słońcu morze wygląda majestatycznie i bardzo groźnie. Nie wystraszyło to jednak naszych turystów od długich pieszych wycieczek. Największą atrakcją tej miejscowości jest piaszczysta plaża z cudownym,  białym piaskiem. Tutejszy klimat zachęca do długich spacerów. Duża zawartość jodu i ozonu w powietrzu sprzyja leczeniu górnych dróg oddechowych – mówi Bożena Sałacińska, organizatorka wyjazdu słuchaczy KUTW do Karwi.

 – Obiekt w którym zostaliśmy zakwaterowani jest bardzo dobrze wyposażony w różnego rodzaju sprzęty. Pokoje są duże i funkcjonalne. Całość uzupełnia pyszne i obfite jedzenie. Pogoda pod koniec września nie zachęca do kąpieli w morzu. Dlatego przygotowaliśmy bardzo bogaty program wycieczek po okolicy. W programie jest Jastrzębia Góra, Władysławowo, Puck   i AQAPARK w Redzie. To jedyne miejsce w Polsce  gdzie można się kąpać w towarzystwie żarłaczy Czarnopłetwych. Te niesamowite drapieżniki występują w tropikalnych wodach wszystkich oceanów – informuje Janina Lackner.

W weekend seniorzy zwiedzili w Jastrzębiej Górze Muzeum Figur Woskowych. Była to niepowtarzalna okazja do zobaczenia sylwetek odlanych z wosku znanych postaci ze świata filmu, muzyki, sportu i polityki. Celebrytom towarzyszyła cała plejada postaci z bajek.

 –Robiliśmy sobie fotki z Ronaldo, Messim czy z naszym Robertem Lewandowskim. Piosenkarzy reprezentowali m.in: Lady Gaga czy Michael Jackson. Z aktorów warto wspomnieć  o możliwości zapozowania do zdjęcia z Marlin Monroe, Jackiem Sparrowem, Bruce  Willisem, Bruce Lee czy Sylwesterem Stalone. Największym powodzeniem cieszyły się jednak figury Władimira  Putina i Donalda Trumpa. Dzieciństwo przypomniały nam  postacie z bajek: Scooby Doo, Klakier i  Gargamel – wspomina Jan Ciepliński.

W niedzielę słuchacze KUTW korzystając z prawdziwie letniej pogody wybrali się na wycieczkę do Pucka. Płytka Zatoka Pucka jest częścią Morza Bałtyckiego. Nazywana jest często Małym Morzem. Najważniejszym pomnikiem w mieście jest historyczne miejsce zaślubin Polski z morzem w 1920 roku. Uczestniczył w nich sam generał Józef Haller. Oprócz zabytków miasteczka na uwagę zasługuje piękne puckie molo. Jest ono szerokie i całkowicie wykonane z drewna. Tutejszy port służy nie tylko flocie rybackiej i żegludze turystycznej. Jest to również ośrodek sportów wodnych.

W okolicy mola znajduje się malowniczy port żaglówek i motorówek, które dodają uroku temu miejscu. Rynek w Pucku ma typowy średniowieczny układ urbanistyczny. Większość kamienic pochodzi z XVIII wieku. Są one pięknie odremontowane, zadbane i kolorowe. Większość zabudowy puckiego rynku wzorowana jest na mieszczańskich kamienicach z Gdańska. Pucki Ratusz pełni dziś funkcję Urzędu Miejskiego.

Tekst i zdjęcia
Bożena Sałacińska