• 7 grudnia 2023 00:55

Seniorzy poznali dobroczynne działanie ziół

,,Oleje ziołowe na bolące stawy i nie tylko…” – to temat spotkania, które odbyło się w Filii Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Wojciechowicach. O dobroczynnych właściwościach ziół opowiadała Pani Jolanta Terlecka z Gorzanowa, od wielu lat pasjonatka zdrowego stylu życia i miłośniczka ziół.

Na wstępie nasz gość bardzo ciekawie opowiedział czym są zioła, jak je stosować, dla kogo są zalecane… Dla przykładu, czarnuszka podnosi odporność. Lubczyk pobudza jelita. Geranium działa przeciwbólowo. Nasturcja może być dodatkiem do sałatek, jak również dostarcza niezbędnego nam jodu. Bylica jest na niestrawność. Natomiast żywokost pomaga na zapalenie stawów.

Wykład, który był wzbogacony zielarskimi praktykami, a także wiedzą o tym, że zioła możemy zamienić w oleje, maści, octy. Nadają się do suszenia i fermentowania. Powstają z nich drogocenne napary, które przed zastosowaniem zaparzamy. Prócz swoich właściwości uzyskamy niepowtarzalny aromat, smak
i zapach.

Przekazanej wiedzy było bardzo dużo. Każdy senior sobie coś zanotował z myślą o wykorzystaniu w przyszłości. Zaskoczeniem było to, że z malin możemy otrzymać olej. To, że pokrzywa jest mega wartościowa wiemy od pokoleń, ale ciągle jest za mało doceniana. Wiedzieliście, że najlepsza herbatka powstanie z kiprzycy wierzbówki…

Po części teoretycznej seniorzy przeszli do działania. Każdy stworzył spersonalizowany zestaw uzdrawiający, wykorzystując wcześniej przygotowane przez Panią Jolę składniki.

Pamiętajcie! Dziurawiec, mięta, pokrzywa, dzika róża, czosnek, dynia, pomidory – to prawdziwe lekarstwa rosnące na naszych polach i w przydomowych ogródkach. Tylko, czy doceniamy ich dobroczynny wpływ na nasze zdrowie i dobre samopoczucie? Okazuje się bowiem, że nie musimy biegać, po lekarzach i aptekach, gdyż lekarstwa rosną na naszych działkach.

Pani bibliotekarka Iza już przygotowała stosowną lekturę do wypożyczeń. Zapraszamy do biblioteki w Wojciechowicach od poniedziałku do piątku.

Skip to content