Na ratunek pszczołom

Przedstawiamy Państwu relacje Ambasadorki Głosu Seniora Pani Bożeny Sałacińskiej z udziału słuchaczy Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bydgoszczy w akcji umieszczania na dębie kłody bartnej, która ma pomóc w odbudowie populacji pszczół w regionie!


Pszczół jest coraz mniej.W miniony czwartek słuchacze Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bydgoszczy uczestniczyli w akcji umieszczania na ponad 300-letnim dębie pierwszej w naszym regionie kłody bartnej.


Moment wieszania barci na dębie.


Barć ma pomóc odbudować populację dzikich pszczół. Jest to pień z wydrążoną dziuplą i umieszczony na wysokim drzewie 4 metry nad ziemią. Będzie to idealne schronienie dla dzikich pszczół żyjących w tej okolicy.


fot. Arkadiusz Wojtasiewicz. Kłodę bartną wykonał bartnik z Augustowa, Łukasz Hamerliński

Pszczoły zasiedlą się tu prawdopodobnie w przyszłym roku. Połowa gatunków dzikich pszczół
w Polsce jest rzadka lub zagrożona wyginięciem. Problemem jest ich bardzo niska reproduktywność. Kurczenia się miejsc oferujących bazę pokarmową związane jest z chemizacją rolnictwa. Jest też coraz mniej naturalnych siedlisk, w których miałyby one odpowiednie miejsca gniazdowania. W dawnych drzewostanach, w starych drzewach były naturalnie powstałe dziuple – mówi Łukasz Hamerliński, członek Bractwa Bartnego w Augustowie.


Tradycyjny spacer nordic walking słuchaczy Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bydgoszczy.


– To pierwsza kłoda bartna, która zawisła w Bydgoszczy. W przyszłości chcemy zawiesić więcej takich kłód, wspierając tym samym populacje dzikich pszczół w lasach – zapowiada Iwona Kwiatkowska, inicjatorka wydarzenia.
Słuchacze Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bydgoszczy od ponad 12 lat spotykają się w każdy czwartek na spacerach nordic walking. Najczęściej trasy spacerów wiodą duktami Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku.


Na temat pożytku z pszczół przed kamerami Telewizji Bydgoszcz wypowiadała się Czesława Makowska, słuchaczka KUTW.

– Tym razem spacer zakończył się bardzo nietypowo. Zostaliśmy zaproszeni przez Stowarzyszenie Czysta Puszcza Bydgoska oraz Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych na zawieszenie pierwszej
w naszym regionie kłody bartniczej. Była to zarazem okazja do aby nasze seniorki mogły w czasie konferencji prasowej wystąpić przed lokalnymi mediami. Koleżanka Czesława Makowska opowiadała przed kamerami Telewizji Bydgoskiej o pożytkach jakie przynoszą  nam pszczoły. Z kolei Janina Lackner dzieliła się przed mikrofonami Radia Pomorza i Kujaw przepisami na różne sposoby wykorzystywania miodu – wspomina niezwykle udany spacer przewodnicząca rady Słuchaczy Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bydgoszczy, Bożena Sałacińska. 


Tekst i zdjęcia: Bożena Sałacińska