Jubileusze małżeńskie w Gminie Kolduby


„Nie wys­tar­czy po­kochać, trze­ba jeszcze umieć wziąć tę miłość w ręce i prze­nieść ją przez całe życie.”

Konstanty Ildefons Gałczyński


W Gminie Kolduby miało miejsce niezwykle wydarzenie, w którym uczestnicy świętowali długą miłość i pożycie małżeńskie seniorów. W Sali Biesiadnej w Lublewie Gdańskim pary małżeńskie, które przeżyły ze sobą ponad pół wieku otrzymały z rąk wójta gminy Andrzeja Chruścickiego Medale nadane przez Prezydenta RP za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.


Coroczne wydarzenie organizowane przez Wójta Gminy Kolduby jest niesamowitą uroczystością celebrującą miłość, która przetrwała wieki. W tym roku w Jubileuszu wzięło udział 19 par, z czego 14 zostało oznaczone Medalami Prezydenta RP, w tym 4 małżeństwa świętowały sześćdziesięciolecie zawarcia związku małżeńskiego. Wręczono też odznaczenie z okazji 65 rocznicy ślubu.

W uroczystej gali wzięli udział nie tylko seniorzy, ale również ich rodziny, które chciały im towarzyszyć w tym wzruszającym wydarzeniu. Sam moment dekoracji Jubilatów był niezwykle emocjonalny, a rodziny towarzyszące seniorom dla upamiętnienia tej dostojnej chwili, nagrywały wydarzenie telefonami.


– To miłe, że samorząd pamięta o Jubilatach, a wręczanie medali ma tak uroczysty charakter – mówili w kuluarach uczestnicy uroczystości.



Wójt gminy Pan Andrzej Chruścicki sam zaznacza, jak istotna dla niego jest uroczystość wręczenia Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie mieszkańcom gminy.

– Nasze spotkania przepełnione są zawsze ogromną radością i, nie ukrywam, wzruszeniem – mówił wójt Andrzej Chruścicki. – Uczucie, które łączy szanownych Jubilatów stanowi dla nas wszystkich niespotykane wręcz źródło energii. Dajecie przecież nam wszystkim, a zwłaszcza młodzieży, wspaniały przykład, jak cudownie można przeżyć tak wiele lat razem. Pół wieku wspólnego życia, a w niektórych przypadkach nawet dłużej, to dziś rzecz dla wielu wręcz niewyobrażalna.


Po części oficjalnej przyszedł czas na uroczysty posiłek i tort, który pokroił gospodarz uroczystości wójt Andrzej Chruścicki. Po słodkiej przekąsce niektóre z par ruszyły do tańca. Zabawa przebiegała w doskonałej atmosferze. Dla wielu Jubilatów, którzy od lat są mieszkańcami naszej gminy uroczystość stanowiła dogodną okazję do spotkania dawno niewidzianych znajomych.

Uczestnicy uroczystości, którzy przeżyli ze sobą tyle lat przyznają, że najlepszą receptą na długotrwały związek jest wyrozumiałość, cierpliwość i… w najtrudniejszych momentach przyznawanie racji żonie. Związek najlepiej cementuje jednak kochająca się rodzina.