Osoby z przewlekłymi chorobami układu oddechowego (astma, POChP) lub po ostrych chorobach płuc (tj. zapalenie płuc lub infekcja Sars-Cov-2 i choroba Covid 19) mogą odczuwać duże zmęczenie i zgłaszać objawy duszności, szczególnie w trakcie wysiłku fizycznego. Odpowiednie leczenie astmy i POChP zapewnia chorym możliwość osiągnięcia komfortu życia poprzez zmniejszenie objawów oraz redukcję zaostrzonych stanów chorobowych.

Niezbędnym elementem powrotu do zdrowia jest podjęcie terapii REHABILITACJI ODDECHOWEJ, która dodatkowo poprawia komfort oddychania i znacznie redukuje uczucie duszności – szczególnie u chorych, u których takie objawy nasilają się w trakcie wysiłku fizycznego. Rehabilitacja pulmonologiczna to kompleksowe działanie, które – w połączeniu z indywidualnym planem leczenia – zmniejsza zaburzenia chorobowe, poprawia sprawność fizyczną, stan psychiczny oraz jakość życia osoby z chorobą zaburzającą czynność układu oddechowego.

W wielu zaburzeniach wentylacji płuc, zwłaszcza w przypadkach gromadzenia się wydzieliny w oskrzelach, aktywność fizyczna i rehabilitacja oddechowa mogą skutecznie uzupełniać leczenie farmakologiczne oraz przyczyniać się do zapobiegania zaostrzeniom przewlekłego stanu zapalnego w obrębie układu oddechowego.

Podczas rehabilitacji pacjentów najczęściej stosuje się ćwiczenia wytrzymałościowe: marsze, wchodzenie po schodach, nordic walking, ćwiczenia na ergometrze rowerowym, bieżni mechanicznej, pływanie. Ćwiczenia są tak dobrane, aby doprowadzić do zwiększenia siły mięśni oddechowych, rozprężenia każdej części płuc, uruchomienia całej klatki piersiowej i aktywizacji przepony. Nie należy zapominać o odpowiednim przygotowaniu się do ćwiczeń – z pomocą drugiej osoby należy wykonać drenaż ułożeniowy wraz z oklepywaniem, co pomoże pacjentowi odkrztusić wydzielinę.

Zachęcam Państwa do rozpoczęcia rehabilitacji oddechowej, która będzie skutecznym uzupełnieniem terapii farmakologicznej.

Dr Piotr Dąbrowiecki
Przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergie i POCHP

PO WIĘCEJ INFORMACJI WEJDŹ NA STRONĘ www.glebokioddech.pl.

Pobierz plik z ćwiczeniami oddechowymi: