Andreas Feininger i kompozycja miasta – spotkanie z cyklu Dekady ze sztuką

Dekady ze sztuką to cykl wykładów online dla seniorów na trzydziestolecie MCK. Patronem medialnym cyklu „Dekady ze sztuką” jest magazyn Ogólnopolski Głos Seniora.

Nowy Jork był częstym motywem zdjęć Andreasa Feiningera – pioniera nowoczesnej fotografii reportażowej, jednej z kluczowych figur dla sztuki fotograficznej XX wieku, którego twórczości będzie poświęcone będzie spotkanie.

Miasto stanowiło dla amerykańskiego fotografa nie tylko obiekt obserwacji. Było ono źródłem fascynacji i istotnym impulsem twórczym. Napełniało zdjęcia wizualną dynamiką, budowało wyraźną tektonikę kompozycji, dostarczało bogactwa motywów i codziennych miejskich zdarzeń a także współkształtowało specyficzny język fotograficzny Feiningera.

Wykład nawiązujący do wystawy Andreas Feininger. Nowy Jork, lata czterdzieste prezentowanej w Galerii MCK od 3 lipca do 29 sierpnia 2010 r. 

Spotkanie odbędzie się online w poniedziałek, 28 czerwca 2021 r., o godz. 12.00, za pośrednictwem platformy Zoom. Uczestnictwo w wykładzie jest bezpłatne. Aby otrzymać link do wzięcia udziału, należy wysłać zgłoszenie na adres mailowy: warsztaty@mck.krakow.pl.

Prowadzenie:

Małgorzata Jędrzejczyk – historyczka sztuki, kuratorka. Studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, Universität Wien i Humboldt-Universität zu Berlin. Absolwentka interdyscyplinarnego programu studiów Środowisko–Technologie–Społeczeństwo (UJ). Autorka artykułów naukowych o sztuce i architekturze XX wieku oraz publikacji w katalogach wystaw i czasopismach. Współredaktorka antologii tekstów obraz/ciało oraz publikacji Komponowanie przestrzeni. Rzeźby awangardy. Współautorka i kuratorka artystyczno-naukowego programu Exercising Modernity (Pilecki-Institut Berlin). W ramach swojej pracy doktorskiej przygotowywanej w Instytucie Historii Sztuki UJ prowadzi badania nad koncepcją przestrzeni w twórczości Katarzyny Kobro.

Seria wykładów Dekady ze sztuką to autorski wybór tematów, które zaktualizowane, poszerzone i uzupełnione o omówienie jednej – za każdym razem innej – z minionych wystaw pozwolą powrócić do bogatej i zróżnicowanej działalności Międzynarodowego Centrum Kultury w ostatnich latach.

Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu.