• 29 listopada 2022

Gmina Wieliczka

cze 18, 2021

Miasto i Gminę Wieliczka tworzy: miasto Wieliczka oraz 29 sołectw.

Powierzchnia i położenie: Obszar Miasta i Gminy Wieliczka liczy 100,1 km kw., z czego miasto zajmuje 13,4 km kw. Obszar wiejski Wieliczki jest największym w kraju wśród gmin miejsko-wiejskich. Obszar Miasta i Gminy Wieliczka położony jest w dorzeczu rzeki Raby, Wilgi i Serafy, które to rzeki wpływają do Wisły, stanowiącej północną granicę gminy. Ukształtowanie terenu gminy jest urozmaicone. Część południowa ma bardzo zróżnicowaną rzeźbę terenu, natomiast północna, położona w pradolinie Wisły, jest raczej nizinna.

Wieliczka to najczęściej, oprócz Krakowa, odwiedzane miasto Małopolski. Możemy poszczycić się aż dwoma zabytkami wpisanymi na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO – Kopalnią Soli „Wieliczka” oraz Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce.

Królewskie Górnicze Wolne Miasto Wieliczka to miejsce, gdzie spotykają się dwa światy: podziemne królestwo soli i zbudowane nad nim górnicze miasto. Kopalnia Soli jest najważniejszym i jednocześnie najbardziej wyjątkowym zabytkiem Wieliczki. Po spacerze podziemnymi korytarzami warto odwiedzić miasto – drugi świat – ten zewnętrzny, ale również urzekający swym pięknem, gdzie zabytkowa architektura doskonale komponuje się z parkową zielenią i urokliwymi alejkami. Uwagę przykuwa przede wszystkim znajdujący się nieopodal kopalni Zamek Żupny oraz kościół św. Klemensa z barokową kaplicą Morsztynów i dzwonnicą z XVII w. W panoramę architektoniczną miasta wspaniale wpisują się też m. in. modrzewiowy kościółek św. Sebastiana z unikatowymi witrażami oraz polichromią Włodzimierza Tetmajera, a także dostojna sylwetka klasztoru oo. Franciszkanów z kościołem – Sanktuarium Matki Boskiej Łaskawej Księżnej Wieliczki.

Wieliczka to nie tylko miasto osobliwych zabytków, ale także niecodziennych wydarzeń kulturalnych i sportowych. Do najważniejszych należą: Barbórka, Dni św. Kingi, Koncert Noworoczny, Summer Music Festiwal, Wieliczka Skręca Linę, Solne Uwielbieni. W ciągu roku uczestniczymy również w widowiskowych festiwalach tanecznych, rozgrywkach siatkówki, koszykówki czy piłki nożnej, turniejach sztuk walki, rajdach samochodowych, szachach i innych wydarzeniach. Możemy pochwalić się nowoczesnymi obiektami sportowymi na miarę XXI wieku. Dbamy o to, by zachęcać mieszkańców do aktywności fizycznej i prowadzenia zdrowego stylu życia. Centrum Edukacyjno – Rekreacyjne „Solne Miasto” z halą sportową i basenem, Wielicka Arena Lekkoatletyczna, Szkoła Mistrzostwa Sportowego, Stok pod Baranem, miasteczko rowerowe i oczywiście boiska na „orlikach”od rana do wieczora tętnią życiem, zaspokajając potrzeby dzieci, dorosłych i seniorów.

Ważnym miejscem w ostatnich latach stała się Wielicka Mediateka – nowoczesne centrum multimedialne, społeczne i kulturalne, gdzie znajduje się siedziba mediateki – Biblioteki Miejskiej w Wieliczce oraz sala widowiskowo-kinowa z bogatą ofertą projekcji filmowych, zajęć artystycznych i edukacyjnych również dla seniorów, dla których przygotowywane są specjalne projekty.

Ogólnopolską Kartę Seniora w Gminie Wieliczka można wyrobić w:
Miejsce:
Urząd Miasta i Gminy w Wieliczce, ul. Powstania Warszawskiego 1, 32-020 Wieliczka
Godziny przyjmowania:
Poniedziałki 8.00-17.00
Wtorki, środy, czwartki, piątki 8.00-16.00
Kontakt: Pani Agnieszka Majka tel. 12 263 41 00
Strona internetowa Gminy Wieliczka: www.wieliczka.eu

panorama Wieliczki, mozaika
Skip to content