Nowy człowiek, nowa architektura. Republika Weimarska i marzenia o nowoczesności – spotkanie z cyklu „Dojrzali do sztuki on-line”

Patronem medialnym cyklu „Dojrzali do sztuki on-line” jest magazyn Ogólnopolski Głos Seniora.

Okres Republiki Weimarskiej to czas głębokich przeobrażeń, dotykających rozmaitych obszarów życia międzywojennego niemieckiego społeczeństwa: począwszy od reform politycznych mających umożliwić zakorzenienie się demokracji parlamentarnej, poprzez środki transportu miejskiego czy politykę mieszkaniową a skończywszy na nowym stosunku do sportu czy mody. Jednym z ważniejszych pól, na których dochodziło do rewolucyjnych zmian było budownictwo mieszkaniowe, które nierzadko postrzegane było przez swoich twórców, jako narzędzie kreowania postępowego stylu życia i nowego człowieka.

Wykład będzie poświęcony takim przedsięwzięciom, jak Neues Frankfurt, Weißenhofsiedlung we Stuttgarcie czy berlińskie Hufeisensiedlung i Siemensstadt, które stanowią ikoniczne już dzisiaj przykłady próby kształtowania nowoczesnego życia za pomocą architektury. 

Wykład towarzyszy wystawie Nie tylko Bauhaus. Międzywojenna fotografia niemiecka i polskie tropy, która będzie prezentowana w Galerii MCK do 1 sierpnia 2021 r.

Wykład odbędzie się 11 czerwca 2021 r. o godz. 11.00 i prowadzony będzie online za pośrednictwem platformy Zoom.

W celu otrzymania wirtualnego zaproszenia prosimy o przesłanie zgłoszenia na adres: warsztaty@mck.krakow.pl. Odpowiedzi na pytania udziela mailowo Angelika Madura. Prowadząca: Małgorzata Jędrzejczyk – doktorantka w Instytucie Historii Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz absolwentka interdyscyplinarnych studiów doktoranckich Społeczeństwo – Technologie – Środowisko. Zajmuje się edukacją kulturalną oraz pracuje jako niezależna kuratorka. Prowadzi badania nad koncepcją rzeźby i zagadnieniem otwierania się dzieła sztuki na odbiorcę w twórczości Katarzyny Kobro. Na co dzień pracuje w Oddziale Instytutu Pileckiego w Berlinie.