Spacer po puszczy, poskramianie potworów i leczenie alergii czytelniczych

Tylko kilka dni dzieli nas od warszawskiej inauguracji Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki! Festiwal już trzeci rok z rzędu jest świętem wszystkich, którzy książki kochają, ale – jak podkreślają organizatorzy – to także okazja do spotkania z tymi, którym z książką nie po drodze. Czy ostatecznie dzieci przekonają się, że czytanie może być fantastyczną przygodą? Partnerem medialnym Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki jest ogólnopolski magazyn Głos Seniora.

Bardzo możliwe, bo wydarzenia zostały przygotowane tak, by w maksymalny sposób angażowały młodych, by zaskakiwały nie tylko tematyką i formą, ale także lokalizacją.

To już tradycja Fundacji Czas Dzieci, że zaprasza do współpracy znakomite instytucje o unikatowym charakterze, a następnie prezentuje znakomite książki w kontekstowo dobranych przestrzeniach. 

W tym roku w Warszawie będą to: Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Etnograficzne oraz Muzeum Azji i Pacyfiku. Fundacja nie zapomina także o naturalnej przestrzeni książki, dlatego wśród partnerów znajdują się również Biblioteka Wilanowska oraz niezwykła księgarnia niezależna – Triki Tashka. Wydarzenia festiwalowe odbędą się także podczas Pleneru Literackiego w Ogrodzie Saskim

Wśród gości warszawskich same gwiazdy: prof. Joanna Papuzińska, Józef Wilkoń, Grzegorz Kasdepke w duecie z Joanną Olech, Krystyna Lipka-Sztarbałło, Katarzyna Ryrych, Sylwia Majcher, Dorota Suwalska, Bartek Brosz, Małgorzata Swędrowska, Marta Kopyt, a także Robert Romanowicz. 

Spotkania odbędą się w unikatowym genius loci, a sama literatura – w otoczeniu wystaw. 

W Teatrze Rampa podczas trwania festiwalu będzie można obejrzeć ilustracje Józefa Wilkonia pochodzące z książki „Leopantera. Historia pewnej miłości”. Z kolei w Muzeum Powstania Warszawskiego można będzie zwiedzić wystawę „Abecadło” Iwony Chmielewskiej (ilustracje stworzone do projektu Mała Książka – Wielki Człowiek), a w księgarni Triki Tashka – „iBum! Książkowy szum” Roberta Romanowicza. Natomiast w Bibliotece Wilanowskiej na dzieci przedszkolne będzie czekała instalacja „Wielka wyprawa żubra Pompika” stworzona na podstawie książek Tomasza Samojlika

Wydarzenia odbędą się nareszcie w tradycyjnej, stacjonarnej formie, ale przez cały tydzień festiwalowy na Facebooku będą dostępne szczególne atrakcje: internetowe rozgrywki „Zagraj z Kleksem”, „Czytanki na czasie”, „Kołysanki”, a także cieszące się dużym zainteresowaniem „Męskie czytanie”. Na deser gość zagraniczny: szwedzka pisarka Siri Spont – spotkanie online dla dzieci, w którym udział mogą wziąć wszyscy chętni niezależnie od miejsca zamieszkania.

Wszystkie wydarzenia są darmowe, a podczas większości z nich można zdobyć specjalnie wyselekcjonowane przez naszych ekspertów książki oraz gadżety festiwalowe. Na te ostatnie z pewnością nie zabraknie chętnych, bo grafikę na nich wykorzystaną wykonał  specjalnie dla nas sam mistrz – Józef Wilkoń. 

Należy pamiętać, że na wszystkie wydarzenia obowiązują zapisy, a liczba miejsc jest ograniczona!
https://festiwalliteraturydzieciecej.pl/event/festiwal-warszawa/

Warto śledzić również media społecznościowe Festiwalu: profil na Facebooku, na którym można znaleźć najświeższe informacje, oraz Instagram uginający się od książkowych rekomendacji. 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Partner Fundacja PZU.