Taneczna rewolucja – spotkanie z cyklu „Dojrzali do sztuki on-line”

Patronem medialnym cyklu „Dojrzali do sztuki on-line” jest magazyn Ogólnopolski Głos Seniora.

Ekspresyjne, wyłamujące się z konwencji baletu klasycznego ruchy i pozy, nowa świadomość ciała, szokujące ówczesną publiczność kostiumy – okres Republiki Weimarskiej przyniósł nie tylko nowe zjawiska w obszarze sztuk pięknych czy fotografii, ale także przygotował grunt dla eksperymentów w obszarze tańca.

Bez takich postaci, jak współpracująca m.in. z Wassilym Kandinskim tancerka Gret Palucca, rewolucjonizujący myślenie o teatrze, choreografii i ruchu na scenie Oskar Schlemmer, choreografka, tancerka i założycielka jednej z najważniejszych szkół tańca nowoczesnego Mary Wigman czy autorka tańca „absolutnego” Vera Skoronel, owa taneczna rewolucja nie mogłaby się dokonać.

Wykład towarzyszy wystawie Nie tylko Bauhaus. Międzywojenna fotografia niemiecka i polskie tropy, która będzie prezentowana w Galerii MCK w terminie 8 maja – 1 sierpnia 2021 r.

Spotkanie odbędzie się 14 maja 2021 r. o godz. 11.00 i prowadzone będzie online za pośrednictwem platformy Zoom. W celu otrzymania wirtualnego zaproszenia prosimy o przesłanie zgłoszenia na adres: warsztaty@mck.krakow.pl. Odpowiedzi na pytania udziela mailowo Angelika Madura.

Prowadząca: Małgorzata Jędrzejczyk – doktorantka w Instytucie Historii Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz absolwentka interdyscyplinarnych studiów doktoranckich Społeczeństwo – Technologie – Środowisko. Zajmuje się edukacją kulturalną oraz pracuje jako niezależna kuratorka. Prowadzi badania nad koncepcją rzeźby i zagadnieniem otwierania się dzieła sztuki na odbiorcę w twórczości Katarzyny Kobro. Na co dzień pracuje w Oddziale Instytutu Pileckiego w Berlinie.