• 14 lipca 2024 07:37

Sekcja nordic walking przy Kazimierzowskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Bydgoszczy spotyka się regularnie od 14 lat na spacerach z kijkami. Każde czwartkowe spotkanie ma inny motyw przewodni. Tym razem, w przeddzień Majowych Świąt, członkowie sekcji spotkali się patriotycznie na polanie przed Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Ekologicznej w Myślęcinku. W programie były chóralne śpiewy pieśni patriotycznych i okolicznościowe deklamacje.

Duszą całej imprezy był niezastąpiony w roli “zapiewajły” i akompaniatora na gitarze wiceprzewodniczący Rady Miasta Bydgoszczy, Lech Zagłoba-Zygler. Każdy z uczestników imprezy miał flagi oraz biało-czerwone elementy ubioru. Koleżanka Czesława Makowska zrobiła dla wszystkich kotyliony w barwach narodowych.

Lech Zagłoba-Zygler  gra na gitarze, obok niego są dwie kobiety
Lech Zagłoba-Zygler był duszą całego towarzystwa
seniorzy śpiewają pieśni patriotyczne w plenerze
Deklamacje wierszy i chóralne śpiewy pieśni patriotycznych
seniorzy siedzą przy drewnianym stole w plenerze
Wypoczynek po długim spacerze na polanie przed Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Ekologicznej w Myślęcinku

Przed rozpoczęciem koncertu plenerowego, przewodnicząca Rady Słuchaczy KUTW, Bożena Sałacińska, wręczyła wszystkim uczestnikom spotkanie okolicznościowe pakiety upominków. Fundatorem prezentów był Urząd Marszałkowski w Toruniu oraz Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski. Każdy “kijkowicz” dostał płyty CD z pieśniami patriotycznymi, kolorowy przewodnik po naszym województwie i piękny notes.

grupowe zdjęcie członków sekcji nordic walking. seniorzy trzymają flagi. mężczyzna gra na gitarze
Patriotyczne spotkanie członków sekcji nordic walking
Janina Lackner deklamuje patriotyczne wiersze
Janina Lackner deklamuje patriotyczne wiersze
Członkowie sekcji nordic walking odpoczywają w parku przy stole
Członkowie sekcji nordic walking oddychają pełną piersią bez maseczek żywicznym powietrzem parku w Myślęcinku
Bożena Sałacińska wręczyła wszystkim uczestnikom spotkania upominki od Urzędów Marszałkowskiego i Wojewódzkiego
Bożena Sałacińska wręczyła wszystkim uczestnikom spotkania upominki od Urzędów Marszałkowskiego i Wojewódzkiego

Mając przed oczyma śpiewniki z pieśniami patriotycznymi, wszyscy śpiewali najpiękniej, jak tylko potrafili. Przerywnikami były wiersze napisane przez naszą utytułowaną poetkę, Helenę Wyrzykowską. Strofy o polskiej fladze przedstawiła bardzo emocjonalnie Janina Lackner. Na zakończenie spotkania za swoje zaangażowanie w ruch senioralny przewodniczący RM Zagłoba-Zygler otrzymał wielkie piernikowe serce wykonane przez mistrza cukierniczego, Jana Cieplińskiego. Oprócz tego Czesława Makowska wręczyła gościowi piękny bukiet własnoręcznie wykonanych róż. Kwiaty były piękniejsze od naturalnych, lecz niestety nie pachniały – mówi organizatorka imprezy, Bożena Sałacińska.

Lech Zagłoba-Zygler odbiera z rąk Bożeny Sałacińskiej wielkie piernikowe serce
Lech Zagłoba-Zygler odbiera z rąk Bożeny Sałacińskiej wielkie piernikowe serce wykonane przez Jana Cieplińskiego

– Dzięki temu, że w parkach nie trzeba nosić maseczek, na spacerach nordic walking możemy oddychać pełna piersią. Całe szczęście że za dwa tygodnie maseczki będą obowiązkowe jedynie w pomieszczeniach zamkniętych. Tej szmaty na ustach mam już serdecznie dosyć – dodaje z uśmiechem Mirosława Bilska-Anioł.

Uśmiechnięci seniorzy siedzą w parku przy stole
Humory dopisywały wszystkim uczestnikom spotkania

Tekst i zdjęcia: Bożena Sałacińska