Dieta i aktywność fizyczna wpływają na sprawność seksualną

Unikanie ruchu i prowadzenie siedzącego trybu jest niekorzystne dla zdrowia i dobrego samopoczucia psychicznego. Wystarczy zaledwie 30 minut szybkiego spaceru dziennie, aby mieć więcej energii, lepiej sypiać, poprawić swoją koncentrację i odporność, a także zwiększyć sprawność seksualną. Ruch w połączeniu z zbilansowaną dietą powodują, że stajemy się młodsi biologicznie, co oznacza, że np. w wieku 60 lat możemy cieszyć się sprawnością i wytrzymałością 50-latka.

Najlepsze lekarstwo na świecie

Badania naukowe jasno wykazały, że regularna aktywność fizyczna to najlepsze lekarstwo, które zapobiega wielu chorobom m.in. cukrzycy, nadciśnieniu tętniczemu, chorobom układu krążenia, otyłości i znacząco opóźnia proces starzenia się. Nie trzeba być maratończykiem, aby cieszyć się z korzyści, jakie daje ruch, wystarczy codzienny, intensywniejszy, 30-minutowy spacer!  Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że niedostateczna aktywność fizyczna prowadzi do przedwczesnej śmierci i większej zachorowalności na raka, choroby wieńcowe, cukrzycę i demencję. Zamiast skupiać się na chorobach, przybliżymy, co nam daje aktywność fizyczna i jak wpływa na zwiększenie sprawności seksualnej.

Korzyści zdrowotne płynące z aktywności fizycznej

Lista korzyści jest naprawdę długa, to najważniejszych można zaliczyć:

  • mniejsze problemy ze snem
  • mniejsza podatność na stres i zaburzenia lękowe
  • przedłużenie życia o kilka lat
  • wzmocnienie serca
  • mniejsze ryzyko osteoporozy
  • utrzymanie prawidłowej wagi

Nasze libido i sprawność seksualna zależy od sprawnie działających kilku systemów w naszym organizmie: ośrodkowego układu nerwowego, hormonalnego, naczyniowego. Brak ruchu i niezbilansowana dieta bogata w niezdrowe tłuszcze wpływają na pojawienie się chorób układu krążenia, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego i otyłości. Te choroby wpływają na zaburzenia potencji i pożądania. Otyłość brzuszna przyczynia się do obniżenia poziomu testosteronu. Kiedy ten spada, maleje libido i pożądanie. Wiele chorób naczyniowych prowadzi do niewydolności śródbłonka, co skutkuje mniejszą ilością tlenku azotu. Tlenek azotu to mała cząsteczka o wielkim znaczeniu, której zadaniem jest rozszerzenie naczyń i wystąpienie erekcji. Kiedy jest jej za mało, dochodzi do zaburzeń erekcji u mężczyzn, a u kobiet do mniejszych doznań. Mamy wpływ na to, czy nasz śródbłonek będzie prawidłowo funkcjonował i idąc dalej, czy nasza sprawność seksualna będzie satysfakcjonująca. Włączenie ruchu i diety na pewno w tym pomoże.

Granat cudownym lekarstwem na problemy z erekcją?

Spożywanie bogatego w antyoksydanty soku z granatu może mieć zbawienny wpływ na problemy z erekcją. Wydłuża czas biologicznego działania tlenku azotu, a nawet wzmacnia jego działanie. Badania kliniczne z 2007 r. udowodniły skuteczność i pozytywny wpływ ekstraktu z owocu granatu na potencję.  Udowodniono już skuteczność picia zielonej herbaty i soku z pomidorów w celu przeciwdziałania rakowi prostaty. Owoc granatu również zawiera olbrzymie ilości antyoksydantów, zatem może wykazywać obiecujące działanie opóźniające rozwój raka prostaty.  Sok z granatu warto włączyć do codziennej diety (ok 230 ml dziennie), aby móc cieszyć się aktywnym życiem seksualnym.

Naturalne źródła substancji korzystnie wpływających na libido

L-arginina jest związkiem chemicznym, który m.in. zwiększa produkcję tlenku azotu. Spożywanie go z naturalnych źródeł można przyczynić się do zwiększenia satysfakcji seksualnej, zmniejszenia suchości pochwy i problemów z erekcją.

Źródła argininy: nasiona dyni, orzechy ziemne, nasiona sezamu, ziarna soi, migdały, nasiona słonecznika, groch, soczewica, sok z buraków, jaja i ser twarogowy.

Cynk z kolei uczestniczy w syntezie testosteronu. Jego niedobór powoduje zmniejszenie popędu płciowego i problemy z erekcją.

Źródła cynku: kiełki pszenicy, arbuz, ziarna sezamu, nasiona dyni, gorzka czekolada

Niedobór lizyny wpływa na zmniejszenie libido.

Źródła lizyny: fasola, groch, soczewica, soja, szpinak.

Autorki tekstu: Klaudia Latosik i Olga Żukowicz są założycielkami Srebrnego Warkocza (https://www.facebook.com/SrebrnyWarkocz). Miejsce, gdzie wspierają, pomagają i edukują dorosłe oraz dojrzałe osoby w rozwoju zdrowej seksualności.