Nie straszmy, ale wspierajmy i aktywizujmy seniorów!

„Lęk, panika, izolacja, bezruch psychiczny i fizyczny jest i będzie dla seniorów o wiele groźniejszy niż sam wirus” – wielokrotnie apelowali eksperci Głosu Seniora, m.in. Przewodniczący Rady Programowej Głosu Seniora, geriatra i dyrektor Szpitala MSWiA w Krakowie, dr Krzysztof Czarnobilski i psychogeriatrzy, a wśród nich m.in. dr Małgorzata Ostrowska. Rozpoczyna się nowa epidemia chorób psychicznych i tych wynikających z zaniedbań spowodowanych pandemią. W związku z tym rośnie ilość nerwic, depresji przechodzonych udarów czy zawałów.

Nie możemy zatem straszyć seniorów! Nie możemy bombardować ich negatywnymi wiadomościami. Musimy dodawać sobie otuchy i wzajemnie się wspierać. Musimy aktywizować seniorów medialnie i drogą on-line, ale przede wszystkim kontaktem bezpośrednim, ponieważ jak wskazują liczne badania tylko 20% polskich seniorów korzysta z Internetu. Nie poddawajmy się panice i nie zaniedbujmy kontaktów! Aktywizujmy, edukujmy i wspierajmy seniorów! Możemy to robić między innymi poprzez zwykłą rozmowę odrywającą od tematyki pandemicznej, odkrywanie i pielęgnowanie swoich pasji czy angażowanie się w pomoc innym, wolontariat oraz pracę społeczną.

TYLKO SOLIDARNI Z SENIORAMI – RAZEM DAMY RADĘ
APELUJEMY:

 • Nie straszmy Seniorów, bombardując ich negatywnymi informacjami.
 • COVID-19 to nie jedyna choroba – apelujmy do Seniorów, aby nie bagatelizowali żadnych problemów zdrowotnych i konsultowali je z lekarzami.
 • Wspierajmy Seniorów, odrywajmy od tematyki wirusa, dodając otuchy, nadziei, pozytywnie nastawiając do życia.
 • Cyfryzujmy Seniorów – szczególnie teraz! W czasie pandemicznej izolacji Internet to okno na świat. Uczmy Seniorów, jak umiejętnie i bezpiecznie z niego korzystać.
 • Stop Manipulacji – nie daj się oszukać, Ostrzegajmy Seniorów przed oszustwami, szczególnie nasilonymi w okresie pandemii. Więcej informacji dot. bezpieczeństwa na https://glosseniora.pl/stop-manipulacji/
 • Aktywizujmy Seniorów psychicznie i fizycznie poprzez:
  rozmowę przez telefon, skype, zoom i inne komunikatory;
  zachęcanie do spacerów z psem, prac działkowych czy też do udziału w wielu aktywizacyjno-edukacyjnych inicjatywach i konkursach np. Głosu Seniora tj. Stylowi Seniorzy, Zwierzak Lekiem na Samotność, Przekaż nam swój przepis, Senior Moto-Retro, Senior Działkowiec, Miłość po 60-tce, Patriotyczny Głos Seniora oraz Stop Manipulacji – nie daj się oszukać.

Z poważaniem,

 • Łukasz Salwarowski – Prezes Stowarzyszenie MANKO-Głos Seniora
 • Dr Krzysztof Czarnobilski – geriatra, dyrektor Szpitala Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Krakowie
 • Dr Małgorzata Ostrowska – psychogeriatra Szpitala Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Krakowie
 • Dr Piotr Puc – Ordynator Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w 5 Wojskowym Szpitalu Klinicznym w Krakowie
 • Dr Anna Boraczyńska (91 lat) – honorowa ambasadorka Głosu Seniora, Honorowy Senior UTW PK