Międzynarodowy Dzień Kobiet – niby tak samo, a jednak inaczej

To popularne święto obchodzone rokrocznie 8 marca wrosło głęboko w naszą tradycję. Dla panów jest to okazja, aby docenić mamy, siostry, córki, żony i koleżanki, a dla pań – same siebie. W tym roku z uwagi na panującą wokół nas sytuację epidemiczną i obowiązujące obostrzenia sanitarne nie było możliwości zaprosić pań do kawiarni, restauracji, kina czy teatru. Ale dla chcącego nic trudnego. Celebrowanie święta kobiet i w tym roku było wyjątkowe i niezapomniane.

W tym roku Dzień Kobiet wypadł w poniedziałek, co zachęcało do rozpoczęcia świętowania już w weekend poprzedzający 8 marca. Tradycyjnie wielu panów obdarowało panie tulipanami, różami, goździkami. Nie mniej radości sprawiły paniom niezobowiązujące narcyzy i pachnące hiacynty, które dodatkowo zwiastują wyczekiwaną wiosnę i słońce. Zawsze mile widziane są też czekoladki.

Całe wydarzenie można obejrzeć na:
https://www.youtube.com/watch?v=8e6FK-JnGgE

O kobietach i dla kobiet

Piękną tradycją kultywowaną w naszej drezdeneckiej społeczności jest koncert dla wszystkich pań z okazji ich święta, który przygotowuje Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów w Drezdenku. Wesołe przedstawienie wspaniale wpisuje się w klimat wieczoru. To spektakl o kobietach, dla kobiet i z kobietami w roli głównej. W tym roku wszystko odbyło się jednak nieco inaczej, ponieważ koncert został nagrany i pokazany on-line przez Internet. W ten sposób chcieliśmy dać sobie szansę na dobrą zabawę w Dniu Kobiet i odrywanie się od obaw i niepokoju, które niesie za sobą tematyka wirusa i pandemii.

Hej dziewczyny…

Uroczystość otworzył Dyrektor Centrum Promocji, który powitał Panią Burmistrz Karolinę Piotrowską, dedykując życzenia i przepiękny bukiet kwiatów dla wszystkich pań z okazji ich święta. Część artystyczną rozpoczął męski Zespół Śpiewaczy „Orły 60 plus”, który zaśpiewał dwa wesołe piosenki. Panowie wprowadzili nas swoim muzycznym występem w piękny, odświętny nastrój. Następnie zaprezentował się Zespół Śpiewaczy „Złoty Wiek”. Panie wykonały kilka piosenek o „sobie”, bisując wielokrotnie utwór „Hej dziewczyny używajcie, póki jeszcze macie czas/Weście przykład z tej piosenki/Życie nie zaskoczy Was!”

Zabawa i dobry humor

Po występach muzycznych przyszedł czas na Zespół Taneczny „Pasjonata” Drezdeneckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Zespół zaprezentował pełen radości taniec żydowski do utworu Szalom Allach. Entuzjazm nie opadał ani na chwilę. Następnie na scenie pojawiła się nasza seniorska gwiazda Eulalia z monologiem ,,Jak być kobietą”, która zawsze rozbawia publiczność do łez. Kolejną dawkę śmiechu zapewnił Teatrzyk „Senior-Rita”, przedstawiając humorystyczne scenki kabaretowe pt. ,,Biuro matrymonialne”.

Kapelusze i cylindry

Finał wspólnych artystycznych występów stanowiła  muzyczna parada, w której panie przedstawiły „Modę kapeluszowo-wieczorową”. Scenę wypełniły damy w przepięknych romantycznych sukniach z finezyjnymi kapeluszami ozdobionymi kwiatami, których nie powstydziłyby się arystokratki z Ascot. Damom służyli ramieniem dystyngowani panowie w czarnych smokingach i kapeluszach. Ostatnim akcentem koncertu były bezpieczne fajerwerki błyszczącego konfetti, które obsypały scenę i prezentujące się na niej eleganckie pary. I pamiętajmy: Następny koncert za już za rok!

Autor tekstu: Krystyna Żak – prezes Oddziału PZERiI w Drezdenku