Architektura z nadziei. Wojenne losy Szymona Syrkusa, Heleny Syrkus i Szymona Wiesenthala – spotkanie z cyklu Dojrzali do sztuki on-line

Patronem medialnym cyklu „Dojrzali do sztuki on-line” jest magazyn Ogólnopolski Głos Seniora.

Szymon Wiesenthal znany jest przede wszystkim jako twórca Żydowskiego Centrum Dokumentacji w Wiedniu i osoba, która po II wojnie światowej zaangażowała się w ściganie nazistów odpowiedzialnych za zbrodnie wojenne. Co jednak jest mniej znanym elementem jego biografii – wcześniej Wiesenthal zajmował się architekturą i prowadził we Lwowie własną pracownię. W 1939 roku jego biuro zostało jednak zamknięte, a kariera architekta na zawsze przerwana.

Wykład będzie poświęcony wojennym losom trzech architektów: Szymona Syrkusa, Heleny Syrkus i właśnie Szymona Wiesenthala – ich tułaczkom, tworzonym przez nich wtedy projektom, sile przyjaźni, a także nadziei, którą w najtrudniejszych chwilach dawała im architektura.

Wykład towarzyszy wystawie Cafe „As”. Historia przetrwania Szymona Wiesenthala prezentowanej w Galerii MCK.

Spotkanie, które odbędzie się 12 marca o godz. 11.00Wykład prowadzony będzie on-line za pośrednictwem platformy Zoom. W celu otrzymania wirtualnego zaproszenia prosimy o przesłanie zgłoszenia na adres: warsztaty@mck.krakow.pl.

Odpowiedzi na pytania udziela mailowo Angelika Madura.

Prowadząca: Małgorzata Jędrzejczyk – doktorantka w Instytucie Historii Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz absolwentka interdyscyplinarnych studiów doktoranckich Społeczeństwo – Technologie – Środowisko. Zajmuje się edukacją kulturalną oraz pracuje jako niezależna kuratorka. Prowadzi badania nad koncepcją rzeźby i zagadnieniem otwierania się dzieła sztuki na odbiorcę w twórczości Katarzyny Kobro. Na co dzień pracuje w Oddziale Instytutu Pileckiego w Berlinie.

Link do wydarzenia na FB: https://fb.me/e/3uYv6U2iX.

Serdecznie zapraszamy!