Spotkania Ostrowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Koreą Południową

Klub Podróżnika funkcjonujący w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Ostrowie Wielkopolskim pokazuje, jak ważna jest to dla seniorów forma edukacji, twórczej integracji oraz relaksu i wypoczynku, powiązana z poznawaniem otaczającego ich świata. Sięgając w przeszłość nie sposób opisać ogromną ilość spotkań z autentycznymi podróżnikami posiadającymi bogaty dorobek i autorytet, jak też różnorodność i atrakcyjność wielu wycieczek krajowych i zagranicznych. Liczny udział członków Klubu Podróżnika w liczbie 130 osób w takich spotkaniach i podróżach dowodzi, jak ważna to dla dojrzałych życiowo osób forma spędzania czasu, z dala od kłopotów i zgiełku dnia codziennego.

Każdy z nas przekonał się już wielokrotnie – mówi Aleksandra Biegańska, wiceprezes ostrowskiego uniwersytetu, koordynator Klubu Podróżnika że podróże kształcą, rozwijają umysł i rozszerzają horyzonty, dostarczają ciekawych wrażeń i wspomnień.

Poszukując mniej znanych zakątków świata słuchacze – członkowie Klubu Podróżnika zainteresowali się m.in. kulturą Korei Południowej. Temat ten przybliżyła im w dniu 12 grudnia 2017 roku dr Emilia Wojtasik-Dziekan, wykładowca Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu podczas wykładu nt. „Korea – kulturowy zawrót głowy”. Wykład zakończył się pokazem tradycyjnego tańca koreańskiego seoljanggu, wykonanym przez mgr Agę Miso Biegańską, która spędziła w Korei Południowej, szczególnie w Seulu, prawie 10 lat, gdzie ukończyła studia na Uniwersytecie Hanyang na wydziale tradycyjnej muzyki koreańskiej, a także degustacją tradycyjnej potrawy koreańskiej kimchi oraz innych charakterystycznych produktów koreańskich m.in. herbaty i cukierków.

Kolejny wykład dla Klubu Podróżnika odbył się w dniu 22 maja 2018 roku pt. Korea- wirtualna podróż po muzyce i nie tylko„. Zaprzyjaźniona z seniorami Agnieszka zapoznała słuchaczy OUTW z uchodzącą za trudną w odbiorze tradycyjną muzyką koreańską.

Swoje umiejętności Aga Miso Biegańska  zaprezentowała też w czasie Senioraliów zorganizowanych w dniu 9 września 2017 roku przez Radę Seniorów Ostrowa Wielkopolskiego w obiekcie rekreacyjnym Piaski – Szczygliczka, a rok później na Senioraliach w Kinie Komeda i na Święcie Pyry w Jankowie Zaleśnym.

Święto Pyry 2017

Kolejny pokaz koreańskiego tańca, tym razem w towarzystwie ostrowskiego zespołu Tańczące Seniorki miał miejsce w czasie przeglądu zespołów artystycznych seniorów Południowej Wielkopolski w Ostrzeszowie.

Aga Miso Biegańska Łeba 2020

Współpraca z Agnieszką nabierała rumieńców. Słuchacze OUTW kilkakrotnie mieli okazję obejrzeć występy, a nawet samemu popróbować gry na bębnach koreańskich podczas wyjazdów wypoczynkowych Klubu Podróżnika nad morze.

Łeba 2018
Łeba 2019

W następstwie tych występów w roku akademickim 2019/2020 pod kierunkiem Agnieszki powstał 3-osobowy zespół prezentujący tradycyjną muzykę koreańską samulnori. To gra na czterech koreańskich bębnach. Członkami zespołu są: Aga Miso Biegańska, prowadząca zespół na kkwaenggwari (mały gong), 79-letnia seniorka Bronisława Farkaś, która świetnie opanowała grę na janggu (bęben w kształcie klepsydry) oraz Elżbieta Wysiadły, grająca równocześnie aż na dwóch instrumentach: jing (duży gong) oraz puk (bęben zwykły). Zespół zaprezentował się w tradycyjnych strojach koreańskich w dniu 12 stycznia 2020 roku, w czasie koncertu charytatywnego organizowanego przez uniwersytet w ramach 28. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Po koncercie na rzecz WOŚP 2020

W okresie zawieszenia prób ze względu na pandemię, zespół wziął udział w południowokoreańskim konkursie online „K-Community Challenge”, w którym uczestniczyły zespoły z całego świata. Słuchaczki Ostrowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, skupione w Kole kultury i muzyki koreańskiej: Stefania Frencel, Bronisława Farkaś, Maria Matczak, Bożena Obst wraz z Agnieszką nagrały wskazany przez organizatorów utwór „Ongheya”, będący tradycyjną pieśnią koreańską. Utwory wykonane przez uczestników podlegały ocenie jury oraz globalnej widowni. Nasz zespół „OUTW Miso Band”, powstały na potrzeby konkursu, znalazł się w gronie najlepszych, zajął trzecie miejsce w kategorii koreańskie pieśni ludowe  (Minyo). Wyniki zostały ogłoszone 22 listopada 2020 roku, a w styczniu 2021 roku dotarła z Korei przesyłka  z dyplomem i upominkami dla wszystkich uczestniczek.

Zespół Miso Band z dyplomem
Wyróżnienie za III miejsce w konkursie międzynarodowym

Mamy nadzieję – stwierdziła Aga Miso Biegańska – że po zakończeniu pandemii zainteresowanie Koreą Południową wśród słuchaczy ostrowskiego uniwersytetu zaowocuje nowymi przedsięwzięciami. Wykonywane przez nas utwory – dodała – można obejrzeć na Youtube.

Zespołowi „OUTW Miso Band” pogratulował w ciepłych słowach Józef Kozan, prezes OUTW, a zarazem przewodniczący Rady Seniorów Ostrowa Wielkopolskiego. To dla nas – stwierdził – wspaniała wiadomość. Dowodzi szerokich zainteresowań słuchaczy OUTW, pokazujących, jak poprzez wytrwałość i zaangażowanie, nawet w trudnych, epidemicznych warunkach, można osiągać sukcesy. Takie relacje – dodał – integrują ludzi, tworzą sympatyczny nastrój i każą z optymizmem spojrzeć w przyszłość. To także, co warto podkreślić, forma realizacji zadań statutowych OUTW w zakresie współpracy pomiędzy miastami, regionami, państwami i narodami, a jednocześnie  autentyczna promocja naszego środowiska lokalnego i kraju,

Gratulacje i podziękowania od Józefa Kozana

Autor tekstu – Kazimierz Nawrocki
Autorzy zdjęć – Barbara Peukert, Irena Szczembara oraz Adam Ulichnowski

Ostrów Wielkopolski
Luty 2021